Spolek pro obnovu tělesné zdatnosti
Vytvořil:
© 2010 B.A.T. Program s.r.o.
KdeKdyJak.cz

Tratě

Doporučuji nejlepší běžecké tratě a trasy

Kritérií, podle nichž lze hodnotit kvalitu běžeckých tratí a tras je hodně. Tentokráte zvolím kritérium ryze subjektivní a doporučím ty, kde se lyžuje nejlépe mně.

1. Žďárské vrchy - Areál Martina Koukala - Žďár nad Sázavou

Samozřejmě srdeční záležitost, na těchle, přesněji na jejich starší podobě, jsem naběhal spousty kilometrů. Jako atlet samozřejmě více po svých než na lyžích, ale i na nich je to za ty roky pár tísícovek kilometrů. Dnešní podoba tratí vznikla v 90. letech a zasloužil se o ni především Jirka Bradáč a žďárští lyžaři. Pokud Jirku Bradáče neznáte, připomenu jen, že je to trenér Martina Koukala a juniorské reprezentace. Později se stal majitelem sportovního obchodu a chcete-li někde koupit dobře běžky, vydejte se za ním.

Tratě jsou v současné podobě středně náročné, udržované rolbou a skutrem (turistické cesty), velmi variabilní a propojují několik okruhů - základní Žďárský, dále Hamerský, Polničský (Škrdlovický) a turistickou trasu do Račína a dále k Radostínu a na Sklené (tratě novoměstské) s odbočkou  na lyžařský areál u Ski hotelu v Noveém Městě na Moravě. Za ideálních podmínek  je tu k dispozici až 50 km tratí vedených na širokém pásu pro bruslení (dva bruslaři vedle sebe) a po každé straně dvojstopa pro klasiku. Nástup je u Pilské nádrže, kde je i parkoviště. Ale samozřejmě se dá napojit na jakoukoli část okruhu. Mapa je k dispozici na webu, včetně profilů tratí. Jirka na stránkách své prodejny každodenně zveřejňuje informace o stavu sněhu, tratí a probíhající úpravě. Takže odkazy:

www.ab-sport.cz/ a www.ski-zdarsko.cz/

2. Šumava - Zadov

Také na Zadově jsem naběhal jak po svých, tak na lyžích mnoho kilometrů. O víkendech je zde větší pohyb turistů, ale výhodou je, že spíše než po běžeckých tratích, se pohybují více po upravených turistických trasách, obvykle směrem Horská Kvilda a její hospůdky. Ale výběr turistických cílů je pestřejší. Tratě jsou většinou upraveny středovým pásem na bruslení a stopa na klasiku po obou okrajích. Také vedou příjemnou lesní krajinou, opět středně náročné.

www.sumavanet.cz/la/default.asp

3. Krušné hory - Krušnohorská magistrála

Většinou jsem na ni nastupoval u Abertam, Mariánské nebo v Božím Daru. Je-li upravena, nádherné ježdění. Po cestě několik trénikových běžeckých areálů. Teď jsem tam dlouho nebyl, ale vždy byla upravena jako tratě na Šumavě. Tedy pás na bruslení a po okraji stopy na klasiku. V některých místech i jako tratě ve Žďáře, tedy dvojnásobené parametry. A doklouzat se třeba k Božímu Daru, kde na konci býval bufítek s grogem, není špatný zážitek. Z těchto tří bych řekl, je nejméně náročná, ale vede také nádhernou krajinou.

www.bozidar.cz/cz/bezecke-lyzovani

 

Další tratě na výběr (doplněno únor 2011)

1. Žďárské vrchy - lyžařský areál okolo Hotelu SKI

Výhodu špičkově upravené tratě, v době konání závodů však je areál pro veřejnost uzavřen. V okolí Nového Města jsou však od Ski hotelu dostupné početné upravené turistické trasy, navazující dále na SKI region Ždársko a oblast Svratky. Projetá bývá i hřebenovka Žďárských vrchů, byť samozřejmě nikoli rolbou, zato s mnoha možnými zastaveními po hezkých hospůdkách. Turistické tratě vedou mírně zvlněnou krajinou (krom hřebenovky, kde je občas krkolomější sjezd nebo naopak výšlap). Závodní tratě jsou i po úpravě relativně náročné. Informace o Lyžařském Novoměstsku najdete v odkaze níže.

lyzovani.nmnm.cz/

2. Šumava - Kubova Huť

Hezké lyžování v lese nad Kubovou hutí v nadmořské výšce 1000-1100 m. Nástup na tratě možný od lyžařských vleků a parkoviště u Školní sjezdovky. Nevýhodou je horší úprava tratí, které jsou většinou připravovány jen na víkend. Přes týden, pokud dojde ke změně počasí, už je to horší. Stalo se mi několikrát, že ve čtvrtek jsem se brodil sněhem a v podstatě si sám prošlapával po sotva znatelné staré stopě novou. A to pak není žádné radostné lyžování. Tratě jsou středně náročné, pokud jsou upravené, mají stopu na klasiku, místy i dvě, a to po okrajích středového pásu pro bruslení. Jsou-li stopy upraveny, je to perfektní lyžování v lese, zejména v týdnu za minimálního pohybu turistů. Což je zřejmě důvod jen předvíkendové úpravy tratí. O víkendu je to horší, ale počet turistů a rekreančích běžců se nevymyká ostatním částem Šumavy.

A odkaz na informace: www.ski-kubovka.com/.  Na rozdíl od jiných běžeckých areálů je třeba se k běžeckým tratím prokliknout.

3. Krkonoše - Horní Mísečky

Tyto tratě byly kdysi také lesní. Bohužel koncem osmdesátých let minulého století ( to zní hezky), část lesů vzala za své. Tratě upravované, dostatečně široké, pro klasiku i bruslení. Středně náročné, s napojením na lyžařské turistické trasy po celých Krkonoších. Co vyčítám Krkonoším - asi nejhorší úprava tratí ze všech, ale je to dáno často samotnými návštěvníky. Ve stopách bezostyšně chodí, najde se pár pitomců, kteří přes ně jezdí na skůtrech, sem tam rolba - prostě stopy jsou povětšině horší kvality. Krom toho se tu samozřejmě pohybuje velké množství lyžařů, z nichž řada má problém sjet i menší kopeček. To se pak tratě udrží těžko, když co deset metrů je lavor.  Prostě, z pohledu běžek mi Krkonoše k srdci nepřirostly, krom pár vzácných okamžiků z hřebenovky, když jsem zrovna natrefil období s kvalitně upravenými tratěmi, nádherným počasím a minimem turistů. To je pak nádhera. Tratě jsou povětšině středně náročné.

A odkaz, bohužel nenajdete detailnější údaje, pouze, zdali jsou tratě upraveny: www.skiareal.cz/bezecke-trate.aspx