Spolek pro obnovu tělesné zdatnosti
Vytvořil:
© 2010 B.A.T. Program s.r.o.
KdeKdyJak.cz

Aktuality

30. 3. 2020

Soustředění v Keni a jak dál?

Keňské soustředění v Itenu, domově šampionů, probíhalo podle plánu a forma rostla. Pandemie koronaviru však udělala všem plánům na dobu neurčitou konec. Nakonec i Keňa podlehla a uzavřela se. Proto jsme museli předčasně odcestovat zpět do promořeného Česka, které svými opatřeními za "rozvojovou" Keňou značně zaostává. I zde však pokračujeme v přípravě v mezích možností. Koronavirus snad nebude vládnout světu věčně a věříme, že se závodní sezona otevře a budeme moci prodat to, co se natrénovalo. 

 

Trénink v Keni byl pestrý, probíhal po šotolině, silnici, běhali jsme kopce (viz foto) i na dráze (viz foto dole)


29. 2. 2020

Vstup do sezony 2020

Na půlmaratonu v Barceloně 16.2. startovala Marcela Joglová. Bohužel její výkon ovlivnily v druhé polovině trati žaludeční problémy, i přesto závod dokončila v novém osobním rekordu 1:15:31. 

Pouze jednou, a to na MČR v Ostravě, se v hale představil Jáchym Kovář na trati 3000 m. Bez speciální halové přípravy (pouze 3 tréninky, aby si vyzkoušel tretry) doběhl druhý v novém osobním rekordu 8:22,31. V halé závodil i nováček ve skupině Janis Mach, který se stal juniorským přeborníkem Prahy a zaběhl si PB na tratích 800 m po 3000 m.


24. 11. 2019

Bilance 2019

Letošní sezona byla mimořádně úspěšná. Pozitivní bilanci jsme zahájili na MČR v hale, kde Honza Friš obhájil mistrovský titul a Jáchym Kovář vybojoval bronz. Na halovém mistrovství Evropy obsadil v běhu na 1500 m Honza  celkově 19. místo v běhu na 1500 m. Letní mezinárodní sezonu zahájil Honza Friš ziskem střbrné medaile na světové Univerziádě v Neapoli. Na ME v běhu do vrchu v Zermattu obsadil Borek Požár 20. místo. Následovaly letní mistráky, kde získali zlatou medaili Honza na 5000 m a Jáchym obhájil titul na 3000 m př. Tím si zasloužili i nominaci na ME družstev v Bydhošti. Oba proti tabulkovým předpokladům získali pro český tým plusové body, Honza 7. místem, Jáchym 9. místem. Na mistrovství světa v katarském Dauhá měla premiéru Marcela Joglová, která nemohla vzhledem k pravidlům ČAS, startovat na MČR. Z pozice outsidera v pekelném půlnočním maratonu vybojovala vynikající 20. místo a patřila k té části české výpravy, která rozhodně nezklamala, ale naopak příjemně překvapila. Závěr sezony patřil zase klukům, Borek Požár obsadil na MS v běhu do vrchu v Argentině v kategorii juniorů 17. místo, Jáchym doběhl mezi muži na 10. místě a co hlavně, český tým mužů vyhrál soutěž družstev a stali se mistry světa.   

Shrnu-li to číselně, tři tituly MČR, jeden bronz, připojím i dvě brambory (Běchovice - Kovář, Požár), ME vrchy 20. místo, světová Univerziáda stříbro, MS Dauhá - 20. místo, MS vrchy - titul v týmech a 10. a 17. místo. A co je pozitivní, nikdo při svých mezinárodních startech nezklamal, ale většinou jsme dokázali pozitivně překvapit. 


24. 11. 2019

MČR v krosu

Krosařské mistrovství se letos konalo v golfovém resortu u Dříteče. Trať vedoucí po golfovém hrišti byla zajímavá a relativně nenáročná, žádná obtížná prudká stoupání nebo klesání. Ale co nedodal terén, to nahradil silný, studený vítr, dokreslující pošmourné počasí. Start na mistráku byl pro nás už nad plán, ale zase přinesl zajímavou konfrontaci běžců na různých tratích. Jáchym Kovář doběhl v mužích na pátém místě, Borek Požár mezi juniory skončil osmý. Oba se rozhodně neztratili, potvrdili vysokou výkonnost v průběhu celé, za skupiny úspěšné, sezony.


18. 11. 2019

Jáchym mistrem světa

Závěr sezony se kvapem blíží a tvrdá příprava nese ovoce, prapodivné spojení, ale výstižné. Předposledním vrcholem letošní atletické sezony bylo mistrovství světa v běhu do vrchu v Argentině. A pro nás i české barvy dopadlo skvěle. Kluci vyhráli týmovou soutěž a stali se mistry světa. Jáchym doběhl individuálně na 10. místě. Společně s ním běželi v týmu Marek Chrascina, který doběhl na výborném třetím místě, čtvrtý skončil Jan Janů a 25. Tomáš Lichý. V součtu tří nejlepších výsledků získali 17 bodů a předčili Američany se 34 body a Italy s 35 body. V juinorech skončil Borek Požár na 17. místě a juniorský tým byl klasifikován jako sedmý. Předposlední vystoupení pozitivně rozšířilo bilanci skupiny o titul mistra světa a další individuální výborná umístění.

Kluci budou ještě startovat na MČR v krosu a poté bude následovat zasloužený odpočinek. Marcela už se tvrdě připravuje v Keni, kde má nyní optimální podmínky na přípravu.

A úspěšný tým vrchařů, zleva Jan Janů, Marek Chrascina, Jáchym Kovář a Tomáš Lichý


5. 10. 2019

Noční úspěch s malým ohlédnutím

Vždy se má začínat tím pozitivním. Po dlouhé odmlce je čím navázat. Marcela doběhla v půlnoční dramatu na mistrovství světa v Dauhá na skvělém 20. místě. To je za dlouhá léta vůbec nejlepší česká maratonská premiéra na světové soutěži. Po pěti týdnech v Livignu, kde odběhala potřebné kilometry v náležité kvalitě jsme věřili, že se s podmínkami v Kataru vyrovná. Pro připomenutí - první změna, start o půlnoci, druhá změna - v podstatě nelidské podmínky pro vytrvalostní výkon - 31 °C, vlhkost 73 %. To vyžadovalo do detailu naplánované občerstvování. Chvála bohu IAAF zvýšila počet občerstvovacích stanic na čtyři na jednom sedmikilometrovém okruhu. Ano, maratony se již v historii běžely za vysoké teploty, ale nikdy ne v kombinaci s vysokou vlhkostí a půlnočním startem. O to je úspěch cennější, jen pro ilustraci , více než třetina závodnic se s podmínkami nevyrovnala a nedoběhla. K tomu a k výkonu Marcely není co dodat, hovoří sám za sebe.

A mám i jiné "novinky". Před MS jsme zaznamenali další úspěch, když Jáchym a Honza reprezentovali na ME družstev v Bydhošti. Oba podali výkon na hranici svých možností a přinesli jeden plusový bod oproti očekávanému umístění do bodové bilance českého týmu. Bohužel se českému týmu nepodařilo udržet v A skupině a příští rok čeká českou reprezentaci opět boj o návrat mezi elitu.

Září přineslo ještě jednu radost, Jáchym a Borek se nominovali na MS v běhu do vrchu, které se koná v listopadu v Argentině. Není tedy na místě ještě sezonu bilancovat, protože násčeká ještě tento reprezentační start. 

Marcela na trati maratonu na MS v Dauhá a skvělé 20. místo v cíli


28. 7. 2019

Domácí vrchol - dva starty - dva tituly

Mistrovství ČR bylo po nás domácím vrcholem. Původně jsem snil o třech medailích, ale bohužel Marcelu nevybrali ku startu, neb neměla zaběhnutý výkon. Soutěžní řád nějak pozapomněl na běžce maratonské. A tak ze skupiny zbyla jen dvě želízka v ohni - Jáchym šel do závodu s cílem obhájit titul a po zranění dokázat, že steeple patří jemu. Bolest kotníku ho už na překách nelimitovala, měsíční výpadek se podařilo dohnat. Poslední tréninky na sušickém stadionu nám vlévaly optimismus. Páteční steeple se konal za ďábelského vedra a přesně podle plánů. Bylo jasné, že nikdo nepoběží a Jáchymovi nepomůže a bude si muset s tempem poradit sám. V daných podmínkách to zvládl na  výbornou, jedno kolo mu pomohl nezištně Honza Janů, jinak Jáchym na čele postupně stupňoval tempo. Poslední nástup 200 m před cílem už nikdo nezachytil a první zlato bylo doma. Druhý den byly podmínky v Brně zcela odlišné, od rána pršelo a ochladilo se. Honza nastoupil na 5000 m, první dva kilometry si odtáhl sám, druhé dva vzal Jirka Homoláč. Postupně odpadli všichni soupeři a stejně jako Jáchym nastoupil Honza k finiši při náběhu do poslední dvoustovky, ve kterém Jirku porazil a zvítězil. 


19. 7. 2019

Krátké soustředění před MČR v Brně

Už v plné sestavě se připravujeme na krátkém soustředění na šumavském Špičáku na MČR v Brně. Okolní kopečky některým svědčí, jiným dávají trochu více zabrat. O to více se potom těší na dráhové tréninky v Sušici nebo Klatovech. Příprava zatím běží podle plánu, počasí přeje. Tak uvidíme, jak se to projeví nejen v Brně, ale i v dalších závodech. Chybí tu jen Borek Požár, který si po úspěšném vystoupení na ME v běhu do vrchu vybírá plánované aktivní volno. 

Vlevo: po tréninku v Klatovech, vpravo po tréninku v Sušici, již i se stříbrným mílařem z letošní Univerziády Honzou Frišem


10. 7. 2019

Honza Friš stříbrný na světové Univerziádě

Velkého úspěchu dosáhl dnešní večer Honza. V takticky běženém finálovém běhu na 1500 m obsadil druhé místo a vybojoval tak pro český tým první atletickou medaili. Ve finiši podlehl pouze polskému reprezentantovi Michalovi Rozmysovi. 

 (foto Markéta Štenclová)


7. 7. 2019

Borek na ME v běhu do vrchu dvacátý

První začal sérii závodů nejvyšší kategorie Borek Požár. Ve švýcarském Zermattu obsadil na mistrovství Evropy v běhu do vrchu v kategorii juniorů 20. místo a stal se tak nejúspěšnějším českým juniorem.

V týmech skončili junioři šestí. Nejlepšího výsledku dosáhla Barbora Havlíčková, která se stala juniorskou mistryní Evropy. V ženách byla nejlepší Lucie Maršánová na 14. místě, v mužích 21. Honza Janů. 


27. 6. 2019

Zlatá tretra a PB Honzy Friše

Na Zlaté tretře bežel Honza Friš hlavní závod na jednu míli. Přesně na závod mílařů přišla průtrž mračen. Honza se v deštivém závodě opět neztratil a skončil těsně za Jakubem Holušou na 12. místě v novém PB 4:01,41.  Ve světovém rankingu IAAF se posunul na 71. místo. 


17. 6. 2019

Horký víkend do třetice a úspěšně

Jako poslední se o víkendu představil nejmladší člen skupiny Borek Požár, který v rámci přípravy na ME v běhu do vrchu startoval na mistrovství Švýcarska. V juniorské kategorii obsadil 2. místo a stal se vicemistrem Švýcarska v běhu do vrchu. 


15. 6. 2019

Marcela nejlepší z Češek na Olomouckém půlmaratonu

V teplotách blížících se 30 °C vyběhla na trať Olomouckého půlmaratonu Marcela Joglová. Pro start jsme se rozhodli až na poslední chvíli, přeci jenom trénink od Rotterdamu neprobíhal úplně podle představ, nicméně na druhou stranu to zase nebylo tak špatné. A to se ukázalo i na trati, kde byla z našich závodnic nejlepší a v celkovém pořadí obsadila deváté místo časem 1:17:55. 

Jáchym Kovář se představil na mítinku P-T-S ve slovenském Šamoríně. Na jeho výkonu je pořád znát měsíční výpadek v závěru přípravy, ale postupně se dostává do tempa a výrazně posunul svůj SB na 9:12,09.

A na fotkách se ještě vracím k pátečnímu Honzovu závodu a vpravo pak Marcela na stupních vítězů v Olomouci.


14. 6. 2019

Horký závodní víkend pro nás začal dobře

Jako první vstoupil do závodního víkendu Honza Friš startem na 1500 m na mezinárodním mítinku v německém Dessau. V kvalitní konkurenci se neztratil a doběhl na šestém místě v novém osobním rekordu 3:40,85 min. Hranice 3:40 je opět blíže. 


4. 6. 2019

Memoriál Josefa Odložila

Po výhře v běhu na 1500 m v rakouském St. Pöltenu (3:46,02), se Honza Friš představil včera večer na Julisce v hlavním programu Memoriálu Josefa Odložila. Ve svižně rozběhnutém závodě na 1500 m doběhl na 11. místě v čase 3:41,56 a výrazně si vylepšil letošní SB. Potěšilo, že byl nejlepší z našich, byť jsme si vědomi, že Jakub Holuša má za sebou náročné soustředění v Keni a Filip Sasínek běžel velmi kvalitních 800 m v sobotu v polské Gliwici. Nicméně hlavně je to čas, který už potěší a především by mu měl zajistit nominaci na světovou Univerziádu. Nyní nás čeká 1500 m v Dessau za 14 dní a pak již závěrečná příprava na Univerziádu. 


26. 5. 2019

MČR v běhu do vrchu a PMEZ

Na včerejším MČR v běhu do vrchu v Janských Lázních vybojoval Borek Požár, ač trochu zápasil s nachlazením, stříbro. Na Černou horu vyběhl za 30:50 min. Druhým místem si zajistil účast na ME v běhu do vrchu ve švýcarském Zermattu. Honza Friš běžel taktéž v sobotu v dresu slovenské Nitry 5000 m ve finském Tampere. Pro Nitru získal v B skupině evropského šampionátu klubů 3. místo časem 14:34,49.  

 

 Foto: Borek na trati mistrovského závodu v Janských Lázních a na stupních vítězů


 22. 5. 2019

KURZ PRO VŠECHNY ZÁJEMCE O BĚH NA UK FTVS


20. 5. 2019

Začátek sezony

Po soustředění v Tatrách jsem pokračovali v přípravě ve dvou skupinách. Honza Friš v Resii, zbytek doma. První závody nevyšly vůbec špatně. Honza byl druhý na silniční míli Attnangu, v Pliezhausenu si zaběhl výborný osobák na trojku časem 8:03,54, což stačilo opět na druhé místo. Na prvním kole extraligy v sobotu 18. 5. v Plzni vyhrál s přehlededm steeple v novém PB 9:01,13, druhý den slovenskou ligu v Bratislavě, tentokráte na trati 1500 m za 3:52,04. Nyní náš čekají pomalu již ostré starty na 1500 m. 

Jáchym Kovář vynechal v zájmu přípravy na steeple MČR na 10000 m, aby si vzápětí těžce zvrtl kotník a tři týdny neběhal. Přípravu snad zahájí tento týden. Borek Požár startoval na RunTour v Brně, kde doběhl druhý na 10K za 33 minut. V sobotu na 1. kole ligy si zaběhl PB na 10000 m při prvním kole 1. ligy v Třebíči časem 32:16,18. Příští týden ho čeká MČR v běhu do vrchu v Jánských lázních.

Marcela Joglová se s tréninkem zatím seznamuje,  pokud vše půjde podle plánu, bude ji čekat půlmaraton. Laktátová křivka nevyšla vůbec špatně. Hance Kolářové snad artroskopická operace hlezna pomohla a začne konečně systematicky trénovat. Zatím běháme jako kdysi Kristiina Mäki minutovky. No kdyby ten návrat byl alespoň trochu obdobný, nevadilo by to. Krista totiž zaběhla další sezonu tři české rekordy. 

 Honza při extralize 17. 5. v Plzni (foto Hanka Kolářová)

 


 1. 4. 2019

Soustředění na Štrbském Plese

Přípravu na hlavní sezonu jsem zahájili v tradiční destinaci, Štrbském Plese. Sněhu mnoho, ale tréninkové cesty jsou suché a počasí přeje. Nemá to tedy zatím chybu, jak ukazuje i video, které najdete zde.  A protože je sníh, využívali jsme první dva týdny i běžky. 

Kromě toho jsem pro zájemce přidal pár ukázek tréninku dalších špičkových běžců do kapitoly Učte se od nejlepších.


8. 3. 2019

Hala je za námi, úspěšná, ale opět bez třešničky...

... na dortu. Honza Friš startoval na na HME v Glasgowě, ale ani na potřetí se postup do finále nepodařil. Všechno to shrnul krásně polský kolega Tomek Lewandovský slovy: "Jan, takhle se rozběh běhat nedá!" Samozřejmě 19. místo v Evropě je pro jiné sen, stejně jako postup, ale skryté ambice byly oprávněně vyšší. A celkové hodnocení haly? Jako skupina jsme se zase posunuli, všichni si zaběhli osobní rekordy, což je pozitivní. Nejsou to žádné zázračné skoky, ale systematická zlepšení. O to s většími nadějemi vyhlížíme poněkud atypickou letní sezonu. 


17. 2. 2019

MČR v hale

Tentokráte se HMČR konalo v Ostravě. Jáchym i Honza startovali na trojce. Vcelku poklidný závod Honza Friš vyhrál závěrečným zrychlením (posledních 400 m za 57,49) a obhájil tak mistrovský titul. Jáchym dlouho držel stříbrnou pozici, ale v závěrečném finiši podlehl těsně Damiánu Víchovi. Bylo vidět, že se na něm podepsala viroza z minulého týdne a síly v koncovce chyběly. Nicméně i navzdory tomu opět zaběhl pod 8:30, což jsou dobré předpoklady pro zrychlení na steeple v létě. Takže spokojenost, zejména když hala nebyla priorita a absolvovali jsme jen tři závody a čtyři halové tréninky.  Honza a Jáchym skoro vzorně spolupracovali, takže nakonec udělali kvalitní závod i pro ostatní a většina z nich si zaběhla pěkné osobní rekordy.

Příští týden má MČR Borek Požár, který poběží v juniorské kategorii také trojku. Honzu Friše čeká v týdnu závod v Düsseldorfu a poté už HME v Glasgowě.

A nezbytné foto, jak jsem kluky zachytil z hlediště nad cílem (© Pavel Červinka)


2. 2. 2019

Tenhle pohled se neomrzí ...

Honza na závodech v Lucemburku 2. místo a nový PB 3:41,96, což je současně splněný A limit na HME v Glasgowě. 


30. 1. 2019

První závody ...

Začnu z jiného soudku. S humorem jde všechno lépe, aneb ač nemám tzv. sociální sítě, přesto se ke mne dostal tento obrázek, plně vystihující podstatu věci.

A k našemu začátku. Jáchym s Borkem si odskočili na kros. V Belgii se Jáchym neztratil ve velké konkurenci a doběhl na 14. místě. Potěšil mě hlavně průměr, protože běžel 9 km po 3:02, a to je na podmínky slušné tempo. Borek vyhrál tradiční kros EAA v italském Roveretu v kategorii juniorů. Honza si odbyl premiéru na 1500 m ve Vídni. V rozpačitém závodě doběhl na 2. místě v čase 3:45,20. Jenže na kiláku byl za 2:32, což je pomalu. Do limitu mu zbývají necelé 2 vteřinky, což není nic nedostižného. Další závod ho čeká v sobotu v Lucemburku.  


8. 1. 2018

PF 2019, bilance a testovací týden

V první řadě všem svým fanouškům, příznivcům, kamarádům a známým přejeme vše nejlepší do nového roku 2019, zdraví, stěstí, úspěchy. 

Na konci roku je zvykem bilancovat, tak to zkusím také. Prvně řeč čísel, o čemž atletika je především. Na MČR jsme získali celkem 6 medailí, Honza Friš si připsal ojedinělý triptych, když vyhrál MČR v hale, na dráze i v krosu. Jáchym Kovář přidal zlato ve steeple, a na MČR do 22 let zvítězil opět ve steeple a byl třetí na 5000 m. Reprezentační dres si oblékl Jáchym Kovář při startu na ME v běhu do vrchu, kde české družstvo obsadilo 4. místo, a na ME v krosu. Na ME v krosu reprezentovala i Kateřina Divišová. Ostatním se již tolik nedařilo. Pátá místa přidali Hanka Kolářová v půlmaratonu, Kačka Divišová na dráze na 5000 m, Dominik Sigmund v hale. Smůlu měl Honza, kterému limit na ME v Berlíně utekl o 1 vteřinku a nějaké drobné, když v hlavní části sezony onemocněl. Navzdory tomu, lze hodnotit sezonu jako úspěšnou, ale současně mě to donutilo k zamyšlení nad další přípravou a budoucností skupiny. Navíc někteří ztratili podporu ASC Dukla Praha a byli hned po první méně úspěšné sezoně vyřazeni, navzdory předchozím výkonům. Není tedy vždy atletika řečí přesných čísel, ale promítají se tam jiné vlivy. To samozřejmě vedlo z různých důvodů k redukci skupiny, jejíž základ nyní tvoří Honza Friš, Jáchym Kovář a nově Borek Požář, který s námi začal trénovat již vloni po sezoně. 

Přípravu jsme zahájili soustředěním na Štrbském Plese, které se vydařilo. Přálo nám počasí, a tak naběhané kilometry utěšeně naskakovaly. No, a v pondělí se poprvé představili kluci na akademickém MČR v hale. Honza vyhrál 800 m systémem start cíl časem 1:52,67, když všechny okruhy běžel jako podle hodinek 28,0-28,2. Jáchym, který na rozdíl od Honzy neabsolvoval v hale jediný trénink a připravujeme se na letní sezonu, se postaral o tempo na 1500 m (500 m 1:20, 1000 m 2:41). Ve finiši nakonec podlehl specialistům mílařům a doběhl třetí časem 4:01,88. A to je potěšitelné, neboť oba šli závod z plného tréninku. 

Ve čtvrtek nás čeká běhátko na CASRI a potom ještě tvrdý 14 denní blok přípravy. To už do haly nakouknou i Borek a Jáchym. První ostrý start čeká Honzu ve Vídni 26. ledna.

Vlevo Honza v čele závodu na 800 m, vpravo Jáchym táhne pole běžců na 1500 m


25. 11. 2018

MČR v přespolním běhu

Včera se konalo v golfovém areálu Alfrédov-Kostelec MČR v přespoláku. Na rychlé, rovinaté trati se sešla, až na Holušu a Sasínka celá česká elita, mezi kterou jsme se rozhodně neztratili. V kategorii mužů mílařů vyhrál svůj první krosový titul Honza Friš. Dokonal tak neobvyklý hattrick - získal zlato na všech třech mistrovství - tedy v hale, na dráze i v krosu. O poznání těžší to měl Jáchym Kovář v kategorii vytrvalců. Po bojovném výkonu doběhl na šestém místě, ale především si druhým místem v kategorii U23 řekl o nominaci na ME v krosu, které se koná za dva týdny v Nizozemsku. Kateřina Divišová v ženách doběhla na 13. místě a potěšila dalším zlepšením. V kategorii U23 skončila na 3. místě. Poslední vyběhl na travnatou trať Borek Požár, který doběhl stejně jako Jáchym na 6. místě.  Díky za fotky Hance Kolářové. Počítám-li dobře, tak letos to byl pátý titul MČR do sbírky. Už by to chtělo postoupit na vyšší level.

 


 10. 11. 2018

Soustředění Štrbské Pleso

Po odpočinku a několika startech na různých silničních a krosových závodech jsme se přesunuli na Slovensko, do Vysokých Tater. Zde okolo Štrbského plesa nabíháme potřebné kilometry jako základ pro halovou sezonu. Žádné soustředěnív teple, o čemž se rozhodlo nakonec snadno. Jednak jsem ho neplánoval a když už začal váhat, přišla mírná ztráta podpory a s nimi ruku v ruce nižší finance na přípravu + další změny. Tak se to hezky sešlo. I proto je motivace nyní velká. Tréninky zatím plníme a všichni jsou, až na drobnosti, klepu do dřeva, fit. Dnes dopoledne byly náplní tréninku vybíhané svahy, jak ukazuje i foto. A co se šíří za drby, tomu nevěřte.


3. 9. 2018

MČR do 22 let

Posledním mistrovským závodem na dráze bylo pro nás  MČR, které se konalo o víkendu v Ostravě. Nejúspěšnější byl Jáchym Kovář, který zvítězil v běhu na 3000 m př. a obhájil tak svůj loňský titul. K tomu přidal ještě v sobotním podvečeru bronzovovu medaili v běhu na 5000 m. Kateřina Divišová opět posunula hranici osobního maxima na 5000 m a doběhla na 5. místě. Jáchym tak stvrdil letošní vedoucí pozici ve steeple, u Kačky potěšilo, že s každým dalším týdnem tréninku po zranění její výkonnost roste.


30. 8. 2018

MČR družstev

Muži svůj titul obhájili, ženy při premiéře získali stříbro. Přispěli jsme k tomu i my. Honza Friš vyhrál běh na 3000 m, ve finiši porazil nejen Petra Vitnera, ale i Jakuba Holušu, který se od MČR jednotlivců trápí. Jáchym Kovář doběhl na 3000 m př. na druhém místě a Katka Divišová přispěla bodíkem do týmového součtu na hladké trojce.


 29. 7. 2018

Soustředění v Bad Gastein a úspěšné mistrovství republiky

Před mistrovstvím republiky jsme odjeli na 18 denní soustředění do Rakouska, podhorské lokality Bad Gastein, která se nachází v nadmořské výšce 1000 m. Lázeňská a lyžařská lokalita se ukázala vhodnou i pro naši přípravu. Perfektní zázemí jsme získali v apartmanech v péci manželů Dědkových. Okolní terény přejí jak svižnému běhání po rovině mezi lázeňskými středisky, tak i výběhům do kopce. Na dráhu jsme jezdili do Zell am See. Společně s námi tu byli dva borci z Vítkovic, Jakub Zemaník a Lukáš Symerský. Domů jsme se vrátili ve čtvrtek, před víkendovým MČR na Kladně. Tam se mělo ukázat, zda bylo soustředění vhodně zvoleno.

Asi bylo, protože v neděli ráno získal premiérový titul na steeple Jáchym Kovář, odpoledne potom přidal druhý titul Honza Friš v běhu na 1500 m. A z vítkovických Jakub Zemaník vyhrál v sobotu běh na 5000 m, Lukáš Symerský vybojoval v neděli bronz na 800 m, opět v čase pod 1:49. Takže sumasumárum, víkend byl, stejně jako soustředění, podařený. Kromě toho Pepa Šimsa doběhl na 1500 m na 12. místě a Klára Kovaříková v sobotu nastoupila v běhu na 800 m, bohužel ji stále trápí zdraví a z rozběhu nespostoupila. A makáme a závodíme dál. Příští týden jedeme na MČR v běhu do kopce, usilovat o nominaci na MS. Honza si pokusí zlepšit PB na 3K na závodech v Německu. 

Vlevo nahoře: poslední trénink na dráze v Zell am See, vpravo: Jáchym na čele závodu na 3000 m př.na MČR, dole vlevo: Honza Friš na trati 1500 m na MČR, vpravo: medailová radost vítězů i moje 


2. 7. 2018

Jáchym Kovář a kopce - to jde...

k sobě. Na mistrovství Evropy v běhu do vrchu v makedonské Skopje obsadil Jáchym 23. místo a český tým ve složení Honza Janů, Vít Pavlišta, Jáchym Kovář a Tomáš Lichý skončil těsně pod stupni vítězů. Pro Jáchyma proti loňskému 52. místu výrazný posun do první čtvrtiny startovního pole a bramborová medaile v týmech, to nemá chybu. O to větší radost, že letošní sezonu nás pronásledují více nespecifická onemocnění, zranění a jiné morové rány.  Po úvodním steeplu extraligovém steeplu v květnu přišel u Jáchyma trochu pokles výkonnosti a trápení, ale forma se vrátila v pravý čas. Ještě lépe než kluci běžely ženy, které obsadily v týmech druhé místo. Velká gratulace, stejně jako Jakubovi Holušovi k novému českému rekordu na 1500 m. 

Vlevo Jáchym na trati, vpravo český mužský tým na ME, který obsadil 4. místo


9. 6. 2016

Sezona se rozběhla ...

na plné obrátky. Po extraligovém startu nastoupil Jáchym na start kvalifikace na ME v běhu do vrchu, kterou byla Velká cena Zadova 2018. Organizátoři připravili pekelnou trať, výběh od Hořejšů nahoru na sjezdovku, druhou sjezdovkou dolů a pod lanovkou nahoru. První kolo na rozběhnutí jen do půlky, pak tři velká, hezky odspodu, od začátku lanovky až na vršek, k horní stanici. Jáchymovi závod zrovna dvakrát nesedl, přesto bojoval a obsadil čtvrté místo. Jistotu nominace nemá, ale družstvo by mělo být čtyřčlenné a tudíž by na ME odcestovat mohl. V úterý se na Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově představil Honza Friš a Josef Šimsa v běhu na 800 m. Honza konečně zdolal časem 1:49,47 hranici 1:50 min a ve druhém letošním startu přidal druhý PB. Pepa po operaci ramene zaběhl 1:55,26. V pondělí 4. 6. pak Honza usiloval o limit na ME v Berlíně na Memoriálu Josefa Odložila v běhu na 1500 m. Nakonec doběhl na sedmém místě v novém PB 3:41,37. Na limit 3:40 to nestačilo. Pepa Šimsa se v národním závodě zlepšil na půlce na 1:54,64. Dalším závodem byla Praga Academica, kde Jáchym Kovář doběhl na 3. místě na 5000 m časem 15:13,86 min a má potřebný výkon, aby mohl startovat v září na MČR 22letých a nemuseli jsme žádat o výjimku. Pepa Šimsa skončil v běhu na 800 m sedmý za 1:55,25. Včera večer startoval Honza Friš na jubilejním 20. ročníku mítinku Anhalt 2018 v německém Dessau. Podobně jako v Praze doběhl na 7. místě , tentokráte v čase 3:42,18.

   

Honza na trati v Dessau, Jáchym na Zadově


21. 5. 2018

Extraligový start s PB

V sobotu premiérový letošní dráhový start na Julisce při I. kole extraligy a nebylo to vůbec špatné. První se představili na 5K Honza Friš a Dominik Sigmund (v dresu Vítkovic). Honza finišoval na druhém místě, když se v průběhu závodu necítil nejlépe. Bohužel si do cílové rovinky za sebou dovezl Jakuba Holušu, který je svým finišem proslulý. Odměnou byl Honzovi nový PB 14:36,08 s pěkným zrychlením v posledním kilometru - do trojky běželi kluci po třech minutách na pohodu, čtvrtý kilák byl za 2:55 a poslední je jednoduché dopočítat. Dominik už před pětkovou premiérou říkal, že by byl rád za čas 15:20. Úsporným krokem doběhl na 9. místě za 15:19,78 a splnil tak plánovaný čas. Ve steeplu se brzo utrhla čtveřice běžců, ve které nechyběl Jáchym Kovář. Spolu s ním běželi Milan Šmahel, David Foller a Honza Janů. Poslední kolo nastoupil Foller, věkem ještě junior, a získal malý náskok. Dvěstě metrů do cíle utrhl Jáchym Šmahela a v cílové rovince předběhl i Davida Follera. Jáchym vyhrál také v novém PB 9:03,76. David splnil limit na MS juniorů, k čemuž gratulujeme. Pepa Šimsa přes tréninkové manko statečně bojoval na 1500 m a doběhl pátý za 3:56,25. Z holek nastoupila jen ne úplně zdravá Klára Kovaříková, která finišovala na 800 m za 2:17,58, což stačilo na 14. místo.

 

Vlevo Honza Friš na čele závodu na 5K, vpravo Jáchym na čele závodu ve steeple


30. 4. 2018

Soustředění zahájeno...

V sobotu finišoval na městské míli v Attnangu Honza Friš na 5. místě, Kačka v Brigu na místě šestém. Dnes už první den soustředění na Zadově. Hlavně Pepa a Honza jsou tu neskonale šťastní, jak ukazuje i foto. Kdo si hraje, nezlobí, pokud nezlobí při hraní. Nejhorší je, že ostatní děti s nimi hrát nechtěli. 

 


28. 4. 2018

Trénink, trénink ...

Máme za sebou vydařené třítýdenní soustředění v marockém Ifrane (Střední Atlas, nadmořská výška 1660 m) a pár tréninků na dráze na Julisce. Hanka Kolářová mezitím vybojovala, navzdory zranění, na MČR v půlmaratonu v Pardubicích páté místo. Závodní premiéru má za sebou Jáchym Kovář i Honza Friš, zatím na silničních a přespolních bězích v rámci tréninku. Dnes závodí Honza Friš na klasické míli v Attnangu, Kačka Divišová na silniční desítce v Briggu. Od pondělí nás čeká krátké desetidenní soustředění na Šumavě a poté již první extraligový start na domácí Julisce. 

 


10. 3. 2018

Trénink a přípravné závody ...

Přes týden trénink, ve čtvrtek poprvé se sluncem a zbytky sněhu... v sobotu závody. Minulý týden vyhrála Kateřina Divišová Kbelskou desítku a stala se akademickou mistryní ČR v silničním běhu. Dnes jsme startovali na Pečeské desítce, kde se sešla v obou kategoriích velmi dobrá konkurence - Jáchym v hlavní kategorii doběhl na 4. místě, Hanka Kolářová na 8. místě a Kačka Divišová na 11. místě. 


19. 2. 2018

Jeden titul a dost ...

Víkendové halové mistrovství ČR vypadalo stejně jako celý průběh halové sezony, ani špatně, ani dobře. Honza Friš vyhrál časem 8:28,14 min při neúčasti Flipa Sasínka (po závodě v toruni viróza) trojku. Radost z titulu, škoda Sasínkovi nemoci, z jejich souboje mohl vzejít zajímavý čas. Jáchymovi Kovářovi se nevyvedl závod takticky a doběhl na 5. místě za 8:36,32. Je to samozřejmě posun, ale... Na 1500 m Dominik Sigmund odtáhl valnou část závodu, ale koncovka chyběla, nakonec doběhl na 6. místě za 3:56,34. Jáchym po trojce 12. místo za 4:03,90. něco málo tomu chybělo. 

Ještě před mistrákem si Honza vylepšil letošní maximum a halový PB v Toruni, kde skončil na 8. místě v novém iPB 3:43,69. Ve tsředu bude mít ještě možnost běžet v Irsku míli. Pak se připojí k ostatním a bude mít krátký odpočinek a již začneme nabíhat kilometry na hlavní sezonu.

Na závěr malá sumarizace haly: Honza - PB na 1500 m i 3K, Jáchym také, Dominik PB na 800 m, jeden titul mistra ČR, dvě umístění do šestky, to jde.

 

Honza získal titul na trojce. Foto: Denisa Kisialová (ČAS)


12. 2. 2018

Otřepat se z víkendu...

Zatímco minulý víkend byl takřka excelentní, tento je třeba rychle nechat za námi. Jáchym nazávodil, ale ve sněhovém záhrabu trénoval na kurzu přežití. Závodili Honza Friš a Dominik Sigmund, oba na hlavní trati a oba s rozpačitými výsledky. V Linzi doběhl v sobotu Dominik na 5. místě za 3:58,29 min, v neděli v Metz Honza 9. místo časem 3:50,04. 


4. 2. 2018

Víkend ve znamení PB

V sobotu v Ostravě běžel Domink Sigmund 800 m na přeboru Moravy a Slezska. V dobře rozběhnutém závodě obsadil druhé místo v novém absolutním PB 1:52,89. V neděli se totéž povedlo Jáchymovi Kovářovi, který skončil na trojce druhý za Michalem Šmahelem a časem 8:28,13 pokořil hranici osmi a půl minut. Další výrazně zlepšení osobáčku a dobrý vklad pro letní steeple. Bohužel nyní musí na kurz přežití, což bude znamenat pětidenní výpadek z tréninku, ale na mistráku se představí.

A teď ty špatné zprávy. Honza Friš od pondělí neběhal kvůli viróze a přišel i o start v Lucemburku. Tam se běželo na úrovni 3:41, což by plně vyhovovalo. Na pražských přeborech vyběhla i Klára Kovaříková. Bohužel se na jejím výkonu podepsala dlouhá tréninková přestávka. Za čtrnáct dní se ztráta nedohnala a asi halovou sezonu ukončíme.


29. ledna 2018

Track and Field Vídeň

Letošní prémiérová 1500 pro Honzu Friše za 3:45,05, 2. místo. Další program: o víkendu Přebor Prahy a Honza Friš 1500 m v Lucemburku.


26. ledna 2018

Ostravská premiéra

Po návratu z Afriky ze soustředění první start na Ostrava Indoor Gala. Termínově sice trochu brzy vzhledem k reaklimatizaci (šestý den), ale tento závod je největší halový mítink u nás, konkurence navýsost kvalitní, takže se nabízí jako kvalitní vstup do sezony. Závodní výkonnost je sice ještě syrová, o formě se nedá mluvit, ta přichází se závody, ale kdo se bojí, nesmí do lesa. První se postavil na start Dominik Sigmund, který skončil v běhu na 800 m na třetím místě výkonem 1:54,68, což je kousek za osobním rekordem Jáchym Kovář doběhl na 1500 m pátý v čase 3:57,53, což pro něj znamená nový osobní rekord. Honza Friš běžel v hlavním programu trojku. Jeho první start také přinel nový PB výkonem 8:10,70, kterým se zařadil na první místo letošních českých tabulek.

Z Ostravy míří Honza do Vídně, kde poběží  v sobotu 1500 m. Ostatní čeká start na Přeboru Prahy první únorový víkend.


28. 11. 2017

Honza Friš vicemistrem v krosu

Po velmi kvalitních vystoupeních na různých závodech, včetně akademického MČR ve Hvězdě v rámci běhu 17. listopadu, se na velkém krosovém mistráku představil jen Honza Friš. Trénink směřujeme u všech k hale, tak to bylo poslední krosové vystoupení a nebylo vůbec špatné. Už od startu se na krátké mílařské trati (4 km) odpoutal Honza spolu s Filipem Sasínkem od ostatních, v polovině závodů mírně poodběhl i Filipovi. Ten však měl závod pod kontrolou a poslední kilometr patřil jemu. Honza doběhl bez problémů na druhém místě a získal tak svoji první velkou krosovou medaili. Jáchym Kovář nestartoval, dali jsme přednost tréninku, protože podmínky nominace na ME byly jasně dány. Že došlo pak na úvahy o startu družstva U22 je bez komentáře, protože jinak bychom vynechali některé "pouťáky" a přípavu u všech směřovali na kros. Další členové skupiny se zodpovědně připravovali na Štrbském Plese. 

 

Foto: vlevo Honza Friš na trati MČR (foto Aleš Gräf, převzato z www.atletika.cz), vpravo Dominik Sigmud při tréninku vybíhaných svahů


15. 11. 2017

Dnešní trénink

Rozklusej se tři a půl kilometrů, rocvič, pak vyběhni 3x 7x schody (mezi sériemi pauza 5 min), na skokanském můstku a máš naši první fázi za sebou, samozřejmě s dvoukilometrovým vyklusáním. Odpoledne k tomu přidej šest kilometrů a cvičení na gymballu a další den soustředění  je za námi.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


7. 11. 2017

Počasí zatím přeje

To dokládají dvě žánrovky z tréninku.


6. 11. 2017

Opět na Plese

Nikoli ve Vídeňské opeře, ale na Plese Štrbském, kde tradičně nabíháme kilometry a budujeme tak základ pro příští sezonu. Podzim byl ve znamení všeobecné silové přípravy a aerobní práce, což pokračuje i zde. Individuálně někteří startovali na řadě krosových závodů a rozhodně se svými výsledky neztratili. Koncem října absolovali první soustředění na šumavském Zadově Honza Friš a Dominik Sigmund. Nyní jsme se přesunuli tedy do Tater. Sice zde minulý týden napadlo půl metru sněhu, ale než jsme přijeli, takřka zmizel a podmínky pro běhání jsou dobré (viz foto). Kromě nás je tu slovenská reprezentace, která se tu připravuje na domácí ME v krosu v Šamoríně, hobíci pod vedením Jirky Homoláče a část ostravského Black teamu. 


12. 9. 2017

Přispěli jsme k titulu Dukly 

V nedělním finále mistrovství ČR družstev jsme celkem slušně přispěli k dalšímu vítězství Dukly. Honza Friš double na 1500 m a 3000 m, což znamenalo úctyhodných 22 bodů a Jáchym Kovář 9 body za druhé místo na steeple, celkem tedy máme na kontě 31 bodů z 239. Plzni přispěla k zisku bronzové medaile 8 body Klárka Kovaříková. Dne předtím se konala baráž o postup do extraligy a ženskému týmu Dukly pomohla k jasnému postupu pěti body Hanka Kolářová.

Dnes večer vyhrál Honza závod na 1500 m v Mariánských lázních. Definitivní tečku za dráhovou sezonou napíšeme v pátek v Domažlicích, kde poběží Honza a Klárka 1000 m.


4. 9. 2017

Honza Friš vyhrál Opavskou míli

Honza před chvilkou vyhrál nabitou Opavskou míli a časem 4:05 vyrovnal traťový rekord Jakuba Holuši a Mateusze Demczyszaka.


3. 9. 2017

Zlaté dvaadvacítky

Víkend patřil MČR kategorie U23, které se konalo na Slavii. Včera jsme získali double na pětku, vyhrál ji Honza Friš před Jáchymem Kovářem. Dnešní medailovou žeň zahájila Klárka Kovaříková, která doběhla druhá na 1500 m. Honza Friš po včerejší pětce opanoval i 1500 m. Pepa Šimsa dovršil rozpačitou sezonu slušným šestým místem. Další zlato přidal do sbírky Jáchym Kovář, který vyhrál steeple. Konečná bilance - 3 zlata, 2 stříbra nás určitě bude pozitivně motivovat k další práci. A to ještě Honza finišoval štafetu 4x 400 m, která získala 5. místo. Podstatné je, že i po takovém zápřahu běžel svoji čtvrtku za 49,5.

Honzu čeká ve středu tradiční Opavská míle, všechny potom v neděli v Plzni MČR družstev.


  31. 7. 2017

Jáchym Kovář obsadil na MS 42. místo 

Spokojenost, to slovo vystihuje srdnatý výkon Jáchyma na MS v horském běhu (do kopce z kopce) v italské Premaně. Z 99 běžců, kteří proběhli cílem obsadil 42. místo časem 1:02:14. Náročná 13 km trať s převýšením 460 m na jedno kolo (běžela se dvě) mu vyhovovala více, než trať na ME před třemi týdny. Takže i po této stránce je to určitá satisfakce. Jako tým skončili kluci na 10. místě. 

Honza friš závodil na Velké ceně Tábora, kde obsadil na půlce 4. místo časem 1:53,05. V sobotu pak vyhrál Velkou cenu Nového Města nad Metují v běhu na 1500 m v čase 3:52,92. Ve finiši odrazil nástup dotírajícího Němce Bebendorfa.

Ostatní buď rehabilitují po drobných zraněních, anebo trénují. Honza s Klárou absolvují krátké soustředění v italském Melagu. Pak už nás čekají podzimní vrcholy - MČR 22 let a MČR družstev. 


14. 7. 2017

Bydhošť po rozbězích

Ve druhém rozběhu si hlídal Honza srdnatě pozici, řada zrychlení a zpomalení ho však stála hodně sil a ve finiši již nestíhal. Nakonec z toho bylo celkové 22. místo časem 3:47,73. Pro info - do sobotního finále postoupil v prvním rozběhu Filip Sasínek, v něm vybojoval stříbro. Adam Zenkl nepostoupil a skončil na 24. místě.

 


13. 7. 2017

ME U23 v Bydhošti

Po celodenní cestě autobusem jsme dorazili v úterý večer do místa dějiště ME do 22 let, polské Bydhoště. Po příjezdu na hotel na okraji města šli mílaři klusat. Středa pak byla ve znamení rozcvičení a prohlídky stadionu. Dnes už trojice našich mílařů (foto z rozcvičení, zleva Adam Zenkl, Filip Sasínek a Honza Friš) nastoupí v rozbězích. Adam a Filipem běží v prvním rozběhu, Honza v druhém, nabitějším. Rozběhy, které startují v 16:40, jsou obsazeny 2x 15, postupový klíč 4+4, tedy první čtyři z každého rozběhu přímo, další čtyři časem. 


9. 7. 2017

Jáchym v Kamniku

Jáchym Kovář se v Kamniku při ME v běhu do vrchu nesrovnal s tratí. Dobré pocity z rozcvičení se rozplynuly už po dvou kilometrech a nakonec z toho bylo velké trápení a 55. místo. Teď je třeba rychle se otřepat a připravit se na další start.


7. 7. 2017

Extraliga a dvě ME

V neděli minulý týden jsme šli poslední ostrý start před ME. Honza Friš vyhrál 3000 m v novém PB v čase 8:20,73. Nový PB si mohl napsat do tréninkového deníku i Jáchym Kovář, třetí na steeple v čase 9:05,66, což nakonec bylo necelých pět vteřinek od limitu na ME U23. Honza pak ještě odtáhl klukům v patnátce ve spolupráci s Lukášem Symerským kilák v čase 2:28 a nějaké drobné. V závodě nakonec splnil limit pro ME U23 jeho bývalý parťák z Black Teamu Adam Zenkl (nyní Olymp) a Dominik Sigmund (současný člen Black Teamu) zaběhl limit pro ME U19. Black Team je prostě nějaká dobrá skupina. Pepovi Šimsovi na 1500 m nevyšel střed závodu, ve finiši se dostal na konečné sedmé místo časem 3:56,31. Po středeční dobré půlce na Zlaté tretře nevyšly etxraligové starty Klárce Kovaříkové. Ale všem dnům není konec.

Dnes už si prohlédl závodní trať ME v běhu do vrchu ve slovinském Kamniku Jáchym. ČAS o něm na svých stránkách neinformuje, v tom nějak zamrzl. PR nezaregistrovali, že odletěla výprava, dokonce ani zatím nedali na web vědět že se vůbec nějaký evropský šampionát koná. (Platí zřejmě Parkinsonovi zákony, čím více lidí na svazu, tím méně výkonní jsou.).Přitom už neplatí, že vrchy jsou pro druhořadé závodníky, kteří se neuplatní na dráze. Tak alespoň naši fanoušci nyní budou vědět, že se tento závod koná - muži se vydají na trať zítra v 11:15. Poslední tréninnk šel Jáchym ve Stromovce (foto).

S Honzou a Pepou jsme na soustředění v Harrachově. Pobíháme po hřebenech. Dnes poslední těžký trénink na příjemném stadionu ve Vrchlabí (foto). Končíme v neděli, v úterý Honza zamíří s českou výpravou do Bydhoště na ME U23, kde ho ve čtvrtek čeká rozběh na 1500 m.

  


29. 6. 2017

Zlatá tretra a Honzův nový PB ...

Na Zlaté tretře jsme měli trojí zastoupení. V hlavním programu se představil Honza Friš a potvrdil dobrou formu, když v běhu na jeden kilometr skončil šestý a zaběhl si nový PB 2:20,05. Tentokráte stíhal hlavní skupinu a neztratil se ani ve finiši. V národním programu startovala na 800 m Klára Kovaříková, která doběhla druhá v čase 2:13,06. Nedařilo se Pepovi Šimsovi, který závod na 1500 m nedoběhl.

V neděli čeká všechny 2. kolo extraligy, opět v Ostravě.


27. 6. 2017

Kiwi vytřeli zrak Američanům...

Co je to za nesmyslný titulek? Ne, není nesmyslný, jen naši sportovní experti opomněli, že na Bermudách včera večer místního času vyvrcholil jeden z největších sportovních svátků světa - svatý grál jachtařů - Pohár Ameriky. 

Nejstarší sportovní trofej světa, přezdívaná Stará konev, se stěhuje po 12 letech na Nový Zéland. Pohár Ameriky má historii počínající v roce 1850. Tehdy jachta Amerika pokořila britské lodě v závodě okolo ostrova Wight. Vítězové z newyorského jachtařského klubu obdrželi jako cenu pohár, který dnes patří mezi nejslavnější sportovní trofeje světa. Lodě, soutěžící o Pohár Ameriky vždy přinášeli progresivní novinky v konstrukci i použitých materiálech. Už sama Amerika byla konstrukční novinkou. Dnes už nesoutěží jednotrupé jachty, ale katamarány, které "létají" po hladině na foilech a mají pevnou křídlovou plachtu. Vyrobeny jsou z nejmodernějších materiálů a většina týmu sedí na pevnině. 
Letošní 35. Pohár Ameriky se jel ve třídě Poháru Ameriky na katamaránech ovládaných šestičlennou posádkou, kterou tvořil kormidelník, trimer, trimer/grinder a tři grindeři, Sítem kvalifikační závodů prošlo do závěrečných bojů na Bermudách šest lodí. Regata, který určí vyzyvatele, se jezdí o Pohár Louise Vuitona, který do Poháru Ameriky vstoupil předvídavě jako sponzor už v osmdesátých letech minulého století. Princip soutěže je totiž jednoduchý a v podstatě stále stejný. Vyzyvatel pak má právo utkat se v obráncem, tj. stávajícím držitelem Poháru o trofej. 
Mezi horské favority patřili s okruhu vyzyvatelů švédský tým Artemis s Nathanem Outteridgem, dvojnásobným olympijským vítězem za kormidlem, japonský Softbank s kormidelníkem Deanem Barkerem a velké ambice si dělal i britský tým Land Rover Bar vedený Sirem Benem Ainsliem, několikanásobným olympijským vítězem a členem vítězného týmu Oracle v roce 2013. Francouzský tým Grouprama spíše přijel sbírat zkušenosti. Nemenší ambice měl novozélandský tým Emirates, odtud tým Kiwi, jak se přezdívá novozélanďanům, který měl za kormidlem zkušeného Petera Burlinga. Obhájce, americký tým Oracle vedl do bojů zkušený skipper a kormidelník Jimmy Spithill. 
Ač regule třídy ACC předepisují některé parametry katamaránů, přesto se našly mezi loděmi jednotlivých týmů konstrukční odlišnosti. V první řadě šlo o počet pedestalů, například Oracle měl dva. S revoluční novinkou přišel tým Emirates, který zavrhl tradiční ruční rumpály a ovládal je prostřednictvím bicyklových pedestalů. Při pohledu na jejich katamarán to vypadalo jako na záběr z etapy Tour de France, kdy čtyři grindeři seděli na bicyklech za sebou, jak cyklisté na čele peletonu, za nimi trimer a kormidelník. Bicyklové pedestaly zkoušel i tým Oracle, který je naopak umístil za kormidelníka, ale zavrhl je. Možná předčasně. V soutěži dosahují katamarány této konstrukce rychlosti až 45 uzlů, tedy přes 80 km/h. 
Pohár Louise Vuitona vyhrál nakonec tým Emirates, který se také postaral v jedné z rozjížděk o dramatickou podívanou, když tři vteřiny před jejím startem v souboji s Land Rover Bar dokázal katamarán otočit přes špičku. Při pokusu o "první salto s katamaránem" část posádky vypadla, část zůstala, dalo by se napsat cyklistickým slangem, pevně v pedálech. Nutno dodat, že větrné poměry byly na hranici regulérnosti. Byla to také jedna z mála rozjížděk, které Pete Burling se svou posádkou prohrál.
Finále už pak mělo vcelku jednostranný průběh, protože tým Oracle prostě nestíhal. Vyhrát se mu podařilo jedinou rozjížďku, a to ještě relativně těsně. Jinak posádka Emirates vítězila vždy o parník, někdy spíše o letadlovou loď a zaslouženě vyhrála 7:1, a pohár tak po 12 letech putuje na Nový Zéland. Naopak po úspěšných obhajobách v roce 2010 a 2013 bude tým Larryho Elissona Oracle usilovat v dalším ročníku o jeho návrat do Spojených států.
 
Na foto tým Emirates v akci (zdroj instagram Emirates)

21. 6. 2017

Jáchym Kovář akademickým mistrem ČR

Na Českých akademických hrách, tedy akademickém mistrovství ČR získal dnes Jáchym zlatou medaili v běhu na 5000 m. 


20. 6. 2017

Náročný trénink a Opavská míle

Po náročném tempově rychlostním tréninku jsme si zahráli na "modely". To zajímavé triko na fotce (foto Jan Sýkora) s nápisem 1609 m patří k závodu Opavská míle, který pořádá v Opavě bývalý český reprezentant a rekordman v běhu na 5000 m Jirka Sýkora. A protože je to v Opavě, nesmí chybět největší současná běžecká hvězda české atletiky Jakub Holuša, hlavní hvězda a tvář závodu. Na startu samozřejmě nebudeme chybět ani my, Honza Friš patří také mezi tradiční účastníky. Takže 6. září 2017 na shledanou na startu Opavské míle. Jen pro zajímavost, míle je klasická dráhová trať. První ji běžel pod magickou hranici čtyř minut Roger Bannister časem 3:59,4. Pod 3:50 se dostal jako první novozélandský mílař a olympijský vítěz John Walker výkonem 3:49,4. Naším prvním běžcem pod čtyři minuty byl světový rekordman Standa Jungwirth časem 3:59,1, kterého překonal až Pepík Odložil výkonem 3:55,6. Současný světový rekord drží Hicham El Guerrouj 3:43,13, ten český Jožka Plachý výkonem 3:52,59. V Opavě je to klasická silniční městská míle, prostě klasika, kterou si nemůžete nechat ujít.

 


18. 6. 2017

Další úspěch Jáchyma Kováře

Včera se běžel kvalifikační závod pro MS v běhu do vrchu nahoru a dolů v rámci závodu Peklák 2017. Na desetikilometrové trati si Jáchym s přehledem pohlídal třetí místo, které mu v souladu s nominačními kritérii ČAS, zajišťuje účast na červencovém MS, které se koná v italské Premaně. Je vidět, že druhý rok náročné přípravy začíná nést ovoce, výkonnost Jáchyma šla nahoru a je hlavně stabilní a neztratí se ani na dráze, ani v terénu. Nyní ho čeká ve středu pětka na akademické MČR, poté Trail v Šárce a 2. července extraliga v Ostravě a pak už ME v běhu do vrchu.


13. 6. 2017

Memoriál Josefa Odložila a splněný limit, dvě medaile z Třince

Časová tíseň = přezdívka pro lenost, způsobila, že aktuality jsou tentokráte malinko opožděné. Honza Friš splnil časem 3:42,99 limit na ME U23 v Bydhošti na Memoriálu Josefa Odložila. V ďábelsky rozběhnuté patnáctce na chvostu startovního pole zaběhl kýžený čas a vybojoval 15. místo. Pepa stíhal jen 800 m, pak mu v závodě světové extratřídy došly síly. Kluci rozbíhali první čtvrtku na konci startovního pole za 57", to mluví za vše.

Víkendové mistráky v Třinci se nesly ve znamení 50/50. Za deště si v úvodní běžecké disciplíně, steeplu, vedl velmi zdatně Jáchym Kovář. Vedoucí dvojici Janů a Olejniček sice neudržel, ale naopak s přehledem vybojoval první velkou medaili z mistráku dospělých. Bronz v novém PB 9:11,57 se počítá. Večer pak nastoupila na 1500 m Klára Kovaříková. Bohužel jí došly síly, nakonec z toho bylo deváté místo v čase 4:37,82. Lépe si vedl na pětce Honza Friš. V pomalém závodě si hlídal pozici, poslední kilometr začal tahat a zkoušel finišovat s favoritem číslo jedna - Jakubem Holušou. Ještě na dvoustovce ho stíhal, jak ukazuje foto, ale v cílové rovince Holub mávl lehce křídly a v pohodě zvítězil. Honza neméně v pohodě doběhl pro předpokládanou stříbrnou. Poslední kilák na úrovni 2:40, čtvrtka lehce pod 57. Poslední se na startu představil v nedělní 1500 Pepa. Bohužel se mu dařilo ještě méně, než Kláře a skončil osmý za 3:57,91. Platí tedy co jsem napsal, 50 % spokojenost, druhých 50 % musíme dohnat příště, pak to bude kýžených 100.

Nejbližší program: Honzu čeká cesta na ME družstev do francouzského Lille, Jáchyma kvalifikace na MS v běhu nahoru dolů v České Třebové.

 


 3. 6. 2017

Deštivá Praga Academica

Z celé ekipy se závodu zúčastnila jen Klára, která běžela 800 m. Bohužel dvě slabší soupeřky dostali z nepochopitelných důvodů přednost při nasazování do běhů, a tak se ocitla v druhém, slabším běhu. Ale na to už jsme na Strahově zvyklí, stejně jako tam nikdy neumějí dodržet časový program a když mají naopak soutěž pro nepřízeň počasí pozdržet, tak to neučiní. Přitom právě třeba prvnímu běhu na 800 m by to prospělo. Jinak řečeno slangem, Klára udělala závod, odtáhla ho a ve finiši ji tři soupeřky těsně zdolaly.  Teď už budeme jenom trénovat směrem k MČR. Pouze Honza a Pepa se postaví na start Memoriálu Josefa Odložila, kde poběží v hlavním programu 1500 m.


27. 5. 2017

Honza druhý v Linci, Klára první na Strahově

V čtvrtek závodil Honza Friš v Linci a o tři setiny prohrál souboj o první místo. Výsledný čas 3:48,09. Pepa do závodu pro bolest vazů v koleni nenastoupil. Naopak v sobotu nastoupila na první letošní 1500 Klára Kovaříková při Přeboru Prahy. Systémem start - cíl zvítězila v novém PB 4:32,97, také soupeřky se za ní vyvezly k hodnotným osobákům.


24. 5. 2017

Klára třetí v Turnově

V rámci Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově se běžela i půlka. Z našeho týmu se zúčastnila Klára Kovaříková, která finišovala v kvalitní domácí konkurenci těsně na třetím místě v nové PB 2:10,90.


 

22. 5. 2017

Jáchym čtvrtý na MČR v běhu do vrchu

Běh na Šerák byl nejen mistrovstvím republiky v běhu do vrchu, ale i nominačním závodem pro červencové ME v běhu do vrchu ve slovinském Kamniku. Jáchym potvrdil letošní zlepšení a doběhl na výborném čtvrtém místě. 


15. 5. 2017

Závodní premiéra je za námi

První závod absolvoval Honza, který zaběhl na Cardinal Classic 1500 m za 3:46,15. Bylo to po 26 hodinové cestě autobusem z Arizony do Kalifornie, takže dobrý počin. Všichni ostatní závodili doma v krosech či na silnici a úspěšně. První vážný start na dráze byla extraliga tuto sobotu. Honza Friš na podpůrné půlce byl v pomalu rozběhnutém závodě pátý za 1:53,10, Jáchym Kovář doběhl na 3000 m př. třetí v novém PB 9:17,49, Pepa Šimsa skončil na 1500 m druhý také v novém PB 3:50,91. Klárce se nepovedla půlka, doběhla za 2:17,43 na 12. místě. Naopak následujcích 1500 m skončila šestá za 4:36,95. Petra pro zranění do extraligových bojů nenastoupila. 

 


3. 5. 2017

Všichni doma aneb dnešní ranní trénink na Julisce


19. 4. 2017

Honza maká a Pepa si našel kamaráda

Po návratu z Tater dnes končí reaklimatizační fáze. Honza pobude ještě chvilku ve Flagstaffu a neděli ho čeká první start na Cardinal Classic ve Stanfordu. Včera dohodnut opět společný trénink, takže si dobře zatrénoval ve hvězdné :-) sestavě Friš, Jenkins, Lewandowski a Centrowitz. Věřím, že časem to s nimi půjde nejen v tréninku, ale i v závodech.  Pepa si cestou z Tater našel kamaráda, pokecali si dobře. Taky dobrý, rychlý sparring, zvláště když se rozlobí.

 


15. 4. 2017

Bílá sobota a poslední trénink

Soustředění větší části týmu se blíží velmi rychle ke konci, dneska byla dopoledne na programu poslední porce úseků a odpoledne krátký výlet na Popradské pleso. Cestou lehce posněhávalo, teplota 2° Celsiuse, prostě aprílové počasí. Asi Bílá sobota chtěla být fakt bílá. Sumarizace: za tři týdny jsme tu udělali hodně práce, která se věřím projeví v hlavní sezoně. Na závěr poslední fotka z Popradského plesa. 


8. 4. 2017

Pár fotek ze včerejšího tréninku, komentáře netřeba

A čepici máš? Ať nenachladneš ...


7. 4. 2017

My čekali jaro ...

a zatím přišel mráz, takovou zimu nečekal nikdo z nás .... aneb do čeho jsme se to probudili - zimní království.


6. 4. 2017

Naše tajné tréninkové metody - díl 1


5. 4. 2017

Štrbské Pleso nemá chybu

Týden soustředění je za námi, po řádné včerejší porci úseků a dnešním nespočtu výběhů kopců následovala zasloužená regenerace v termálech. Sirná voda prý léči všechny neduhy. Tak uvidíme zítra. Ovšem obvykle vypadá regenerace jako ta na druhém obrázku, horská ledová vodá má stejně léčivé účinky.


28. 3. 2017

Jeden experiment a návrat ke kořenům

Krátký odpočinek po halové sezoně vystřídala tvrdá příprava neboť štěstí přeje jen připraveným. Tentokráte jsem úmyslně rozdělil skupinu na dvě části. První, ta experimentální, představovaná Honzou Frišem odletěla na soustředění do Albuquerque (Nové Mexiko), odkud se přesune do arizonského Flagstaffu. Trénuje tu společně s nejlepšími polskými běžci Kszcztom a Lewandowskim. Trénink v pohodě koordinujeme s polskými koleg, což znamená především hlídat, aby se Honza nezadřel, protože přeci jenom Adam a Marcin jsou pořád ještě jiná třída. Na druhou stranu společný trénink s nimi považuji za velmi motivační, inspirující a cennou zkušenost, kterou doma nezíská. Nehledě na to, že tady nejsme schopni naše tréninky zkoordinovat a domluvit se. I pro mne je to insirující a pořád se mi potvrzuje, že i naše cesta dříve s Kristou Mäki byla správná. A stejně jako v Etiopii, když koukám na plány svých polských kolegů, musím jen konstatovat, není to nic jiného než tvrdý systematický trénink - den po dni, cyklus po cyklu, rok po roce. Jak experimnet dopadne se uvidí na závodech, bude-li výkon, bude i spokojenost. 

A s ostatními jsem se vrátil ke kořenům - tedy na Štrbské Pleso ve Vysokých Tatrách. Po exotických soustředěních v dalekém zahraničí nás Pleso přivítalo azurovou oblohou, teplem a suchými cestami. I okolo Štrbského Plesa se již dá běhat, krom úseku za hotelem Kempinski, kde leží udusaný sníh. Okolo Malého Plesa je již cesta zcela suchá. Za takového počasí je radost trénovat. Na dokreslení té pohody pár náladovek z odpoledního tréninku u Malého Plesa.


3. 3. 2017

“Ah, Your Majesty, there is no second.”

Celá replika údajně zněla: Thus the Queen is alleged to have asked a signalmaster, “Are the yachts in sight?” “Only the America , may it please Your Majesty.” “Which is second?” “Ah, Your Majesty, there is no second.”

Honza ve svém rozběhu doběhl pátý, na postup do finále to nestačilo, protože bohužel přesně podle předpokladů byl první rozběh, jak už to bývá, nejpomalejší. Ve finiši získal cenný skalp úřadujícího mistra Evropy z Amsterdamu Filipa Ingebrigtsena. Rozhodně tedy nezklamal, ale také nepřekvapil. Závod ukázal rezervy, na kterých je třeba pracovat, abychom příště uspěli. Bude to cesta dlouhá a náročná, ale předpoklady tu jsou. Historie pamatuje hlavně vítěze, there is no second, je tedy nezbytné udělat vše pro to, abychom byli vítězi. Třeba už nyní se poučit, že v rozhodující chvíli nemohu být vzadu, protože při vyrovnanosti startovního pole již pak není šance ztrátu dohnat. Bohužel nemáme famozní finiš Holušy, či dostatečnou zásobu rychlosti jako třeba Marcin Lewandowski ve třetím rozběhu. 

Zvítězit se povedlo ve druhém, mírně zmatečném, rozběhu Filipu Sasínkovi. Zmatečném proto, že po startu pomocník startéra start zrušil, nicméně běžci jen zpomalili, nevěda co a nikdo je posléze jednoznačně nezastavil. Nakonec se po určitých rozpacích, závodilo dále. A Filip si vedl jako mazák a zkušeně postoupil. Nepřekvapilo by mne, kdyby zítra měl zlato, medaili takřka jistě, povede-li si stejně. Bude to těžké, protože třeba Benitez či Lewandowski jsou silní soupeři, ale při Filipově formě lze i proti nim uspět.

A pro zajímavost Honzovi mezičasy, znichž je vidět, jak se závod stupňoval: 34,16-31,79-31,44-31,71-29,54-28,43-28,63-14,37 na ruku. První čtvrtka za 65,95, poslední za 57,26.


2. 3. 2017

HME a rozcvičení

Odpolední rozcvičení před zítřejším rozběhem v tréninkové hale. Los je krutý, tři rozběhy, klíč 2 + 3 časem. Honza jde v prvním rozběhu, start v 19:15. Filip Sasínek, pro info, ve druhém rozběhu. Bude to těžké, ale budeme bojovat. 


27. 2. 2017

Medaile nakonec na konec

Po výborné přípravě byla letošní halová sezona rozpačitá. Výjimkou byl Honza Friš, kterého v pátek čeká start na HME v Bělehradě. Nicméně pro zbytek skupiny skončila víkendovým mistrákem. V sobotním programu vyběhla na trať jako první Klára Kovaříková v rozběhu na 800 m. Po přeboru Prahy ji zabrzdil bolavý úpon achillovky, ale do mistráku byla po pauze fit. V rozběhu doběhla třetí v čase 2:13,34 za tabulkově lepší Katkou Hálovou, které v neděli vyhrála a současně splnila v 35 letech limit na HME a Renatou Vocáskou. Nakonec to vyšlo bohužel tak, že byla první nepostupující do nedělního finále. To Honza si pohlídal na druhém místě přímý postup (1:53,07). Na nabité ženské trojce si vedla statečně Petra Vašinová, která nakonec doběhla pátá v novém PB 9:27,82. Jen ty strkanice na trati byly zbytečné, škoda také prostředního kilometru, kdy se tempo zpomalilo = 3:06,04-3:12,38-3:05,40.  Jáchym Kovář začal statečně, kilometr za 2:50,19 byl dobrý, pak přišlo zpomalení 2:55,08 a poslední kilometr 2:56,66, což znamenalo v součtu nový PB 8:41,93 a sedmé místo. 

Do nedělního programu vstoupil první Honza Friš a nebylo to takticky úplně nejlepší vystoupení. Páté místo za 1:51,51 není ani dobrý, ale ani špatný výsledek. Petra si v neděli zaběhla i finále na 1500 m, kde časem 4:29,38 obsadila čtvrté místo. Pomalé tempo se postupně zrychlovalo, jen pro zajímavost, prvních 400 m běžela děvčata stejně rychle jako v sobotním závodě na 3 km. Tady bylo u ní vidět, jak moc nám chyběl závěrečný blok přípravy, místo něhož ležela v posteli s horečkami. Už jsem si říkal, že jako trenér vyjdu po dlouhé době z MČR bez medaile, ale nakonec v posledním vystoupení vše zachránil Pepa Šimsa. Tentokráte závod doběhl a obhájil loňský bronz v čase 3:55,41. Kdyby si více věřil, mohl bojovat o lepší umístění. Nicméně v kontextu jeho výkonů v průběhu halové sezony se jedná o dobrý výsledek. Teď snad bude na léto naladěn lépe a dosažené výkony budou odpovídat tréninku.

Nyní všichni kromě Honzy a Nikose absolvují regenerační týden. Honzu čeká start na HME, což je příjemné splnění "tajného" cíle, protože tím hlavním je pro něj ME U23 v červenci v Bydhošti. V pátek držte palce při rozběhu. 


 15. 2. 2017

Ostrava - město zaslíbené

Podruhé jsme letos na závody zavítali do Ostravy a podruhé z toho byly dva osobní rekordy. V národním programu doběhl v silně obsazeném závodě na 3000 m Jáchym Kovář na pátém místě časem 8:44,78. V hlavním programu obsadil Honza Friš v běhu na 1500 m sedmé místo časem 3:43,72 a splnil tak limit pro účast na HME v Belehradě. Dvakrát letos startoval v Ostravě a dvakráte si zde zlepšil PB, prostě dobrá hala :-). 


11. 2. 2017

Židovská anekdota to vystihuje

Máme za sebou další dva závody a:

Moše přijde na radu k rabínovi: “Co mám dělat, syn fetuje, dcera šlape, žena mi utekla a vyhodili mě z práce. Poraď!”
“Udělej si cedulku: ‘Takhle to nebude pořád,’ a pověs si ji na zeď!”
Za půl roku přijde Moše znovu: “Díky rebe - žena se mi vrátila, dostal jsem krásný místo, syn se vyléčil a úspěšně podniká, dcera se výborně vdala!”
Rebe: “A co cedulka na zdi? Visí?”
“Ovšem.”
“Tak ji nesundávej!”

Jsme ve fázi, kdy jdu dělat cedulku a pak ji pověsím na zeď.


29. 1. 2017

Vídeňský diletantismus a trochu smutku v duši

Vídeňský mítin nás nezastihl ve špatné formě, ale diletanství pořadatelů však pohodě nepřispělo. Podle hesla, prvně dobré zprávy, uvedu pozitivní postřehy ze závodů. Honza Kubista, ač nasazen nepochopitelně do druhého běhu, splnil limit na HME a má našlápnuto na dobré výsledky. Hlavně ať mu vydrží zdraví, základ všeho. Také ženská půlka přinesla dvě limitářky, Lenku Masnou, která je podobně jako Kubista, po dlouhém zranění zase zpět, a Dianu Mezulianikovou. Ta, stejně jako na Strahově, porazila Lenku ve finiši. Obě čas pod 2:03, což ke dobré. Mezulianiková pod vedením nového trenéra evidentně ožívá a snad konečně začne naplňovat moje letitá slova o jednom z našich největších talentů v ženských bězích. Takže si přejme, aby jim to vydrželo.

A k našim výsledkům. Jestliže překvapením bylo nasazení Kubisty do druhého běhu, tak my jsme dopadli ještě o něco hůře. Honza Friš byl zcela nepochopitelně nasazen až do pátého běhu, Pepa Šimsa do třetího. To samozřejmě bere motivaci, přesto Honza vyhrál v podstatě sólo během za 1:51,66 a souborném pořadí skončil před některými borci z prvního i druhého běhu. Pepa konečně doběhl do cíle, na trati bojoval více se sebou naž se soupeři a bylo z toho nakonec slušných 1:54,47 a snad hlavně sebevědomí, že běhat umí. Klárka v druhém rozběhu nezachytila nástup skupinky a v poslední dvoustovce již vzniklou díru neseběhla a bylo z toho kvalitních 2:12,56. Sumasumárum, výkony nejsme zklamaní, ale hlavně u Honzy zůstává určitá pachuť, že při trošce pořadatelské odbornosti to mohlo být lepší. Bereme to tak, že snad jsme si nepřízeň osudu již vybrali a těšíme se na další závody.


26. 1. 2017

Druhý start Kláry Kovaříkové a také PB a jako prémie vzpomínka na VT v Dullstroomu  

Při veřejných závodech na Strahově 20. ledna obsadila v nabitém závodě na 1000 m Klára 4. místo časem 2:52,93 a zlepšila si tak svůj letitý PB na této trati.  Závod vyhrála Diana Mezulianiková těsně před Lenkou Masnou. O víkendu se představí Honza, Pepa a Klárka ve Vídni. Zbytek skupiny dohání tréninková manka po nemocích, kurzech apod. 

A malá vzpomínka na prosincové soustředění v JAR.


18. 1. 2017

Druhý start - druhý halový PB Honzy Friše

Na úterním mítinku v Ostravě doběhl Honza na 800 m třetí v novém halovém osobním rekordu 1:50,51 min. a rozhodně se mezi půlkaři neztratil.  


11. 1. 2017

Závodní premiéra na akademickém mistrovství ČR

V pondělí se z torza skupiny (ostatní postihly různé virozy, chřipka, naštěstí ne mor a cholera) představil na půlce Honza Friš a na 1500 m Klára Kovaříková. Půlku rozběhl nebývale rychle Filip Sasínek, Honza po půlce závodu začal ztrácet, přesto doběhl na 4. místě v novém PB 1:52,04. Také Filip nasazené tempo neudržel, nicméně v cíli se mohl radovat kromě vítězství i ze splnění B limitu pro start na březnovém HME v Bělehradě.  Klára začala na své trati velmi aktivně a jeden čas dokonce udávala tempo, bohužel až příliš rychlé. Posledních 400 m jí došly síly, přesto doběhla na 6. místě za 4:52,37 min. 

Start 800 m, Honza v páté dráze s číslem 150


22. 12. 2016

Afrika

Máme za sebou čtyřtýdenní soustředění v Jihoafrické republice. Na rozdíl od ostatních atletů jsme jako cílovou destinaci nezvolili proslulý Potchefstroom, ale Dullstroom, malé městečko severovýchodně od Johannesburgu. Důvod? Rozdíl 700 m nadmořské výšky. Zatímco univerzitní Potchefstroom je 1350 m vysoko, Dullstroom o rovných 700 m výše. A pro běžce je v tomto období rozvoje aerobní vytrvalosti a anaerobního prahu nadmořská výška důležitá. Výhodou bylo i příznivější klima a teploty. 

K tréninku, odběhali jsme vše, co bylo naplánováno, což je potěšitelné. Protože však jediným kritérime úspěšnosti je výkon v závodě, uvidíme jak se bude odvíjet halová sezona a zda se africký experiment podařil. 


17. 11. 2016

Jáchym druhý na Akademickém mistrovství ČR v přespolním běhu

Na tradiční trati v oboře Hvězda na Vypichu se konal další ročník Běhu 17. listopadu a současně Akademického MČR. Jáchym se od počátku držel v čelní skupině, druhé kolo již běželi sami s Lukášem Olejníčkem, který mu necelých 1500 m nastoupil před cílem nastoupil a náskok udržel až do cíle, kterým proběhl za 28:13,4 min. Jáchym doběhl druhý se ztrátou 15 sekund za 28:27,7 min. 


18. 10. 2016

Úspěšný italský víkend

Petra a Jáchym se zúčastnili o víkednu tradičních sliničích závodů v Bielle a Pettinengu v Itálii. Sobotní míli v Bielle Petra vyhrála a zlepšila svůj loňský výkon o tři vteřinky. Jáchym doběhl desátý. Nedělní čtyřka v Pettinengu znamenal pro Petru opět zlepšení loňského výkonu a páté místo v konkurenci běžkyň z Etiopie a Keni. Jáchym na desítce, která reálně měří 9,6 km, doběhl na velmi dobrém 22. místě, když první desítku zcela opanovali běžci Keni a Etiopie.  


25. 9. 2016

VT na Zadově aneb co tu kromě pobíhání po lesích trénujeme


18. 9. 2016

Poslední závody a příprava na novou sezonu

Letošní závodní sezonu uzavřel Jáchym startem na MS v běhu do vrchu, kde doběhl na 82. místě. Petra si odbyla premiéru na Prague Birell Grand Prix celkově 70. místem, z Češek na 5. místě. Příjemné výsledky na konec sezony.  

Pondělí už nás zastihlo na Zadově, kde nabíháme po tamních lesích první objemové kilometry, jako nezbytný základ pro příští sezonu. A k lehkému aerobnímu běhání pracujeme hodně na obecné kondici. První pět dní panovalo neskutečné počasí, až včera se výrazně ochladilo a prší. Nicméně tréninkový plán zatím plníme na 100 %.


6. 9. 2016

MČR družstev a další do dlouhé řady titulů pro Duklu

Posledním dráhovým závodem po MČR do 22 let bylo mistrovství ČR družstev v Ústí nad Orlicí. Do závodu nemohl nastoupit Jáchym Kovář, který běhal v sezoně ligu na Litomyšl. Nicméně čas využil k přípravě na MS v běhu do vrchu, kam odlétá česká výprava na konci tohoto týdne. Naše výsledky nebyly ani senzační, ani zklamáním. Honza se po MČR do 22 let potýkal se akutní střevní infekcí, která sebrala hodně sil, jež mu chyběly v závěrech. K zisku titulu přispěl osmi body, když doběhl na trojce pátý za 8:32,57 a na 1500 m devátý v čase 4:00,79. Pepa sice nastoupil do závodu s velkým elánem, ale achillovka, která ho trápila i na MČR 22 let bolela, tak podle dohody odstoupil. Nemělo smysl, při jasném vítězství Dukly, riskovat, že se bolesti zhorší. Petra přispěla k třetímu místu AK Olymp Brno 13 body, sedm získala na čtvrté místo na 3000 m, čas byl 9:31,54 a šest přidala za páté místo na 1500 m výkonem 4:33,42, a patřila tak k nejvíce bodujícím členkám týmu. To vše navzdory problémům s osmičkami. Shrnuto, vzhledem k okolnostem, to jsou dobré výkony.

Ve středu poběží Honza Opavskou míli, jinak už má plánovaný odpočinek. Petra se představí v sobotu v Praze na večerní desítce a Jáchym na MS v běhu do vrchu v bulharské Sapareva Banye. Pak už bude následovat soustředění na Zadově s lehkou aerobní prací a kondiční přípravou.


 28. 8. 2016

MČR do 22 let - čtyři starty = čtyři medaile

V příjemném prostředí kladenského stadionu s velkým vedrem, které vyhovuje více sprinterům či technikám, jsme dokázali čtyři starty proměnit ve čtyři medaile. V sobotu vybojoval titul na 5000 m Jáchym Kovář časem 15:07,44, v neděli přidal bronz na 3000 m př. 9:41,38. Honza Friš přidal taktéž v neděli bronz na 800 m výkonem 1:53,43 min a Pepa Šimsa, navzdory bolavé achillovce, na 1500 m v čase 3:55,63.  


17. 8. 2016 

Chodská 1500 v Plzni

VT v Resii přinesl jednu změnu ve skupině, ke které již nepatří Kristiina Mäki. Druhou změnu, v osobních rekordech, přinesla úterní Chodská 1500, běžená netradičně v Plzni. Pojali jsme to jako závod na rozběhnutí a testík po náročném soustředění. Nejlépe si vedla Petra, která doběhla na 1500 m třetí v novém PB 4:23,48 a třístovku půlhodinky poté zaběhla za 44,23. Honza skončil na mužské 1500 čtvrtý časem 3:50,59, třístovku po krátké pauze odběhl za 37,96. Pepa obsadil páté místo výkonem 3:52,16 a o tři setinky překonal svůj PB. 


11. 8. 2016

Poslední trénink a zítra domů

Ráno nás čekal poslední trénink na stadionku v Malsu. Sice ranní teplota 4° neslibovala nic příjemného, ale nakonec bylo teplo a dal se snést i tradiční vítr. Trénink odsejpal dobře. Odpoledne regenerační klus u jezera a zítra ráno jedeme směr Praha - všichni v pohodě a zdrávi. Naběhalo se dost, přes 100 km týdně, vylezli jsme na Klopaierspitze (2918 m n. m.), která se tyčí na Résií a Reschen sea (foto). První závody nás čekají 16. 8. v Plzni, pak už MČR 22 let a MČR družstev. 


4. 8. 2016

Okolo jezera, aneb zpět v Resii

Poté, co nám nominace na OH bohužel o kousek utekla, nebylo lepšího řešení, než se vydat k Reschen See do oblíbené Resie a zkusit si model tréninku na novou sezonu - tedy trochu přidat v kvalitě při vysokém objemu. Už to nejsou úseky ob dva až tři dny, ale tvrdá práce. Zatím všichni drží, běhají podle propočtů, takže pohoda. Jen počasí je trochu vrtkavější, asi jako v Česku - jeden den nádherně, druhý den zima, fučí a leje, což je patrné i z fotek. 


24. 7. 2016

Dvě kultaa, tedy zlaté z mistrovství Finska

Kalevan Kisat 2016 neboli mistrovství Finska v atletice se tentokrát konalo na severu Finska v Oulu. V pátek startovala Kristiina na 5K a vyhrála v čase 16:12,88, když si tempo víceméně dirigovala. V sobotu potom razatním nástupem na třístovce vyhrála pomalu rozběhnutou patnáctku. Poslední čtvrtku běžela těsně pod minutu 59,74 a poslední třístovku za 43,35 při výsledném čase 4:30,32. Těsně druhá Sara Kuvisto ji pěkně prohnala, ale Krista si vítězství vzít nedala.

 


10. 7. 2016

Krista devátá na mistrovství Evropy

Další start na velké soutěži a opět zlepšení. V taktickém závodě na 5000 m vybojovala Kristiina včera večer na mistrovství Evropy v Amsterdamu deváté místo. Oproti 14. místu v Curychu opět výkonnostní posun. To, že byl závod taktický, ukazují mezičasy, a pro ty co to zajímá, tak tady jsou: 3:19,73 - 3:00,84-3:04,88-3:19,24-3:08,78, poslední dvoustovka za 34,79.  A kromě toho, že byla devátá u toho i dobře vypadala, jak ukazuje fotografie.


29. 6. 2016

Kristiina věrna letošní vteřinové tradici - PB 4:08,68

Na hrách Paava Nurmiho ve finském Turku obsadila v závodě na 1500 m Kristiina v sliné konkurenci páté místo v novém PB 4:08,68. Pokud dobře počítám, příští závod by měl padnou olympijský limit :-) Bohužel to takto neplatí a bude záležet na výsledku na mistrovství Evropy v Amsterdamu, zda ho splní. Prvně však musíme rozhodnout, v jaké disciplíně nastoupí, a rozhodování to bude těžké.


29. 6. 2016

Hrst výsledků na závěr první poloviny sezony

Domácí sezona skončila, Honza Friš se ještě za podpory oddílu pokusil splnit limit na ME ve španělském Bilbau, ale nebyly to povedené závody. Moc startujících, po 300 m silné zpomalení. Nakonec doběhl v houfu na 12. místě za solidních 3:45,29. Nedařilo se ani dalším českým reprezentantům, kteří se ještě pokoušeli splnit limit. 

Včera se postavil na start pětky při Českých akademických hrách. Závod, byť startoval mimo soutěž, vyhrál v čase 14:53,23. Petra Vašinová získala titul akdemické mistryně na 3000 m (9:52,71) a na 1500 m doběhla třetí za 4:37,60. 

Na nedělních pražských memoriálech startoval Nikos a Ondra, devátý Nikos zaznamenal čas 4:10,76, desátý Ondra nový PB 4:10,97.


24. 6. 2016 

Kristiina Mäki + Sligo = nový český rekord na 5000 m

Ve včerejším večerním závodě v Irském Sligu zvítězila Kristiina časem 15:31,15, což znamená nový český rekord. Na třech kilometrech, kterými probíhala za 9:14 se odpoutala od svých soupeřek a poslední dva kilometry běžela v čele sama. Výsledkem je zlepšení vlastního českého rekordu o čtyři vteřinky.


20. 6. 2016

MČR = šest startů = čtyři medaile + jedna bramborová

M ČR v Táboře bylo nezvykle rozvleklé, navíc jeho závěr znehodnotil silný déšť. To vše ve jménu televize, nad tím vším však zvítězila matka příroda. K těm radostem - určitě zlato Honzy Friše na 1500 m, když porazil ve finiši favorizovaného Petra Vitnera z Olympu Praha. Idiotské otázky hlasatelky, které pak převzali i další journalisté, zdali to bylo fér, když se vezl a zvítězil ve finiši, jsou na závodech tohoto typu zcela irelevatní. Každý chce vyhrát a podle toho volí taktiku. Někdy je úspěšná, jindy nikoli. Mistrovství republiky není mítink se zaplaceným pacemakerem. V daný okamžitk zvolil Honza lepší taktitku a po zásluze vyhrál. Příště to může být naopak.  Pepa Šimsa doběhl čtvrtý, když nedokázal finišovat a v podstatě celou trať proběhl setrvalým tempem. Po bronzu z haly dobrý výkon.

Stříbro přidala v sobotní pětce do naší sbírky Petra Vašinová. Ta naopak odvážně nastoupila na posledním kilometru a pole závodnic roztrhala. Necelých 450 m do cíle jí nastoupila favorizovaná Simona Vrzalová, naše současná jednička na pětce. Nástupu ostatních Petra odolala a doběhla si pro zasloužené druhé místo v novém osobním rekordu.

Naše nedělní vystoupení, které nebylo již tak vydařené jako sobotní,  zahájil dopoledne Jáchym Kovář na steeplu. Stejně jako na extraliza mu po slibném začátku došlo, a bylo z toho osmé místo v čase, který si pohodlně zaběhl sám při prvním kole I. ligy. V podvečerním závodě na 1500 m doběhla Kristiina Mäki na druhém místě, když nestačila na dravě a sebevědomě běžící Simonu Vrzalovou. Simona tak vybojovala zasloužený double. Kristiina uhájila stříbro před dotírající Terezou Čapkovou. Poslední medaili, a to přesněji čtvrtinu stříbrné, přidal Honza Friš jako člen štafety 4x 400 m. Na medaile výborný výsledek, nicméně s malým ale ..., což nás motivuje k další tvrdé práci.

V cíli finišující Honza a Petra, kteří naplnili očekávání na více než 100 %.

Foto převzato z www.atletika.cz, autor Eduard Erben 


14. 6. 2016

Extraliga a I. liga

Na dvou frontách jsme závodili tento víkend. Mäki v sobotu za mateřský oddíl Hvězda Pardubice, kterému se snaží návrat do extraligy pokazit Jablonec, absolvovala mílařský trojboj: 800-3000-1500 m v časech průměrných, odpovídajících zhruba speciálnímu tempu na pětku. Takže snad dobrý trénink a pro Hvězdu zisk 33 nepostradatelných bodů.

V sobotu na extralize v Kolíně jsme posunuli dva osobní rekordy - Petra na 1500 m za 4:27,81 a to měla v nohách dopoledních 3000 m (9:46,59), které svým soupeřkám pěkně odtáhla stupňovaným tempem. Druhý PB přidal Honza v Česku na lize dlouho nevídaně rychlé půlce za 1:50,19. Jen škoda, že jsme netušili o záměru běžet s vodičem. Stačilo upravit čtvrteční trénink a bylo to možná pod 50. Pepu po čtvrtku stejně jako Honzu tahali zaďáky, takže měl běžet v poli, nakonec závod odtáhl, aby to stejně jako Petra trojku ve finiši projel s lepšími. Potěšil ale solidní čas 3:54,16. Jáchym se představil na steeplu, nicméně po vodáckém kurzu to nebylo ono. Každá překážka bolela, sice z toho bylo letošní zlepšení na 9:35,49 min., ale mysleli jsme na lepší čas. Nyní nás čeká o víkendu MČR v Táboře.

 


7. 6. 2016

Memoriál Josefa Odložila - den PB a další mezinárodní výsledky

PB = Personal best - nejlepší osobní výkon, slangově osobák. Na Pepíkově memoriálu úspěšný den zahájila Petra, které doběhla na 800 m pátá v čase  za 2:11,16. Na stejné trati mužů konečně doběhl závod Pepa a bylo z toho také páté místo a PB 1:51,46. A konečně v hlavním závodě večera finišoval na desátém místě Honza za 3:41,45.

V pátek běžela Kristiina 5000 m v Huelvě, obsadila čtvrté místo v čase 15:53,19. V sobotu startoval na obnoveném mítinku P-T-S ve slovenském Šamoríně Pepa. Bohužel na 750 m se dostal do kolize a slibně rozběhnutý závod pro něj skončil tartanovým lišejem. V kvalifikaci na MS v běhu nahoru a dolů se představil Jáchym, který skončil šestý. 


3. 6. 2016

Petra vyhrála Academicu

Tradiční pražský mítink Praga Academica se konal na chátrajícím strahovském stadionu. Petra vyhrála běh na 3000 m systémem start - cíl v čase 9:55,38. Jáchym doběhl v závodě na 1500 m devátý za 4:05,44, Nikos zaběhl letošňák 4:08,90 a Ondra 4:13,28. 

Foto převzato z www.atletika.cz


31. 5. 2016

Déšť mám ráda, ale tohle ....

.... bylo moc i na Kristiinu. Včerejší odpolední trénink přerušil přívalový liják a posléze krupobití. Tak to na Julisce vypadalo (foceno přes sklo).


28. 5. 2016

Jako Bubka

Včerejší večerní start v Dessau proměnila Kristiina v nový PB - 4:09,77. Posledních půl roku zlepšuje PB na 1500 m vždy o vteřinku, trochu nadneseně jako Sergej Bubka, který svoje, avšak světové rekordy zlepšoval po centimetru. Kristy výkon stačil v nabitém závodě na pěkné čtvrté místo, když za sebou nechala celou řadu potenciálních konkurentek na evropském šampionátu. Kluci si zkusili v rychlé trojce roli vodičů - Pepa do kilometru, Honza to dotáhl na 1600 m. V závodě si zaběhl osobní rekord Jakub Zemaník, který doběhl v čase 8:12,52 na desátém místě.


20. 5. 2016

Konečně taky radost

Čtyři starty na Zlaté tretře jsme proměnili ve tři osobní rekordy. Kristiina doběhla šestá na 1500 m v čase 4:10,94, Honza byl třetí na 800 m za 1:50,42 a Petra jedenáctá na 3000 m výkonem 9:29,48. Pepu postihli křeče a půlku doběhl kulhající v průměrném čase. V Praze startoval na pražském přeboru Nikos a v běhu na 5000 m skončil šestý časem 16:10,16.  

A konkurence? Famózně běžel Filip Sasínek, kterého sleduji už pátým rokem a smekám a přeji, aby mu to nejen vydrželo, ale aby se i nadále lepšil a do Ria se podíval. Jakub Holuša bude trochu zklamaný, ale zase to zkusil a není každý den posvícení. Na Odložilovi to může být už jinak, tvrdá tréninková dřina se určitě zúročí. Tereze Čapkové utekl limit na 1500 m na ME o dvě setiny. Pro ní je důležité, že je zpět. Simona Vrzalová předvedla skvělý boj a dříme v ní velký potenciál. Je vidět, že ví co chce, jde si za tím a je silná. Ta zlepšení co předvádí, jsou výborná. Obě potřebují ještě pár takovýchto závodů a limit mají v kapse. Stejně tak se zlepšily holky na 3000 m. Dlouho nebyl na české tabulky tak hezký pohled. Ale k evropské špičce je ještě kus práce, uvidíme, která tam dojde.


15. 5. 2016

Větrná extraliga v Plzni

Tři členové skupiny se představili v Plzni. Nejlépe si vedl Honza Friš, který skončil druhý na 1500 m časem 3:54,16. Pepa Šimsa tentokráte nedoběhl, od středy ho trápí viróza a vzhledem k bodovému zisku Dukly nebylo třeba, aby riskoval zhoršení onemocnění. Petra se představila na třech tratích, prvně doběhla čtvrtá na 5000 m (budeme muset zapracovat na finiši), na 1500 m dosáhla stejné umístění a poté pomohla svému týmu ještě ve štafetě. Získala tak pěknou porci bodů. Jáchym letos hostuje ještě za původní mateřskou Litomyšl, a proto se představil v první lize. V pohodě vyhrál steeple a poté doběhl druhý na 1500 m. Podobně v I. lize běžel Ondra, který prvně doběhl pátý na desítku a poté si ještě přidal 1500 m. Nicméně jeho výkon poznamenala viróza, kterou trpěl celý týden a netrénoval. 

Kristiina startovala na Adidas Boost Athletics Meetingu v německém Herzogenaurachu. Bohužel ani druhý závod nebyl podle představ a po dvou kilometrech odstoupila

Nyní nás čeká Zlatá tretra a přebor Prahy.


9. 5. 2016

Poloviční spokojenost

V Pliezhausenu si většina tréninkové skupiny odbyla svoji letošní závodní premiéru. Poslední tréninky byly kvalitní, takže jsme do závodů šli bez obav. Honza Friš a Pepa Šimsa potvrdili očekávání a doběhli v závodě na 1000 m za sebou na 8. a 9. místě v časech 2:24,05 a 2:24,75. Lapidárně řečeno, Honza je po zranění zpět a Pepa si udělal nový PB. Na Petře a Jáchymovi se projevila mistrovská desítka, zaběhli na trojce solidní výkony a uvidíme jak si povedou o nadcházejícím víkendu na lize. Kristiina neměla svůj den a doběhla čtvrtá na sebe v podprůměrném čase. Za týden snad na pětce prodá to, co má natrénováno. 

O víkendu budou všichni startovat v atletické lize, takže tam uvidíme, kam se naše výkonnost bude posouvat, pouze Kristiina pojede na pětku do Německa.


1. 5. 2016

Z Portlandu přes marocké Ifrane k dráhové sezoně 

Dlouhá odmlka neznamená, že se nic nedělo. Právě naopak. Na prvním místě je třeba vyzdvihnout 11. místo Kristiiny na halovém mistrovství světa v Portlandu (USA), které vybojovala v novém absolutním osobním rekordu. Pro zbylé členy skupiny skončila halová sezona po MČR. Po krátkém odpočinku jsme zahájili přípravu na letní dráhovou sezonu. Skupina se rozdělila - Krista s Honzou odcestovali na VT do marockého Infrane, ostatní tradičně do italského Melaga. Oba kempy se vydařily, krom tradičních stížností Kristiiny na vítr (ale pozor, skutečně foukal a hodně).  Po návratu do plánovaných závodů zbývá málo času, takže ty první absolvujeme bez dostatečného vyběhánína dráze a speciálního tempa vůbec. Petra, Jáchym a Ondra vyběhli včera v rámci tréninku mistrovskou desítku. Petra získala bronz v čase 35:40,54 min. Jáchym doběl devátý v novém osobním rekordu 32:18,97 a Ondra jedenáctý za 33:35,92 (taktéž PB). Pepa startoval na silniční míli v Attnangu, výsledky zatím neznám. Kristiinu s Honzou čeká za chvilku na Julisce na vydatný trénink speciální vytrvalosti. Závodní premiéru si odbydou až příští neděli.


29. 2. 2016

MČR a naše výsledky

V nové ostravské atletické hale se konalo o víkendu MČR. V neděli večer si vedl velmi dobře Pepa Šimsa v závodě na 1500 m. Ten měl dva jasné favority, Filipa Sasínka a Petra Vitnera. Filip se pokoušel o limit na HMS, případně letní ME a nasadil, první tři kola za pomoci bratra Patrika, ďábelské tempo. Boj o třetí místo však byl otevřený, kandidátů bylo podle tabulek šest. V takticky vedeném boji nakonec bronz získal Pepa, když si vedl jako starý mazák. Dobře si počínala i Petra Vašínová, která vybojovala dvě čtvrtá místa. V sobotu na 3000 m, v neděli na 1500 m. Navíc sobotní trojka znamenal výrazné zlepšení absolutního osobáku. Kristiina Mäki běžela v rámci přípravy 800 m. V sobotu postoupila hladce do finále, ale v něm si pak, na rozdíl od Pepy, takticky moc dobře nevedla. Největší soupeřku si nechala za sebou a ta mohla v pohodě reagovat na každý její pohyb. Nicméně stříbro je pěkné a každá zkušenost je cenná, pokud se z ní člověk poučí. Dneska už Kristiina tvrdě makala v kopcích ve Stromovce s vidinou Portlandu. Jáchym Kovář doběhl na 3000 m jedenáctý v novém osobním rekordu, ale jeho závodní projev neodpovídal tréninkovému. Nicméně každé zlepšení se počítá a dává dobré předpoklady do budoucnosti. Celková bilance pak rozhodně není špatná - dvě medaile, dvě čtvrtá místa. 

Dole na fotografií Pepa nastupuje k finiši a Kristiina v rozběhu (fotografie převzaty z www.atletika.cz)


25. 2. 2016

Limit na HMS a blížící se MČR v Ostravě

Ani v Eaubonne se Kristiina limitu nepříblížila. Závod se běžel tentokráte pomalu, s úprkem poslední pětistovku. Zbyla tak poslední šance - start v Irském Athlone. Trénink doznal ještě větších úprav než před starty ve Francii a výsledkem byl splněný limit na 1500 m, nový absolutní PB a pěkné páté místo v silné konkurenci. V závěru trochu došlo, ale vzhledem k počínání na trati to bylo ještě dobré. Na víkendovém MČR budeme startovat zcela atypicky na 800 m. 

Kluci měli start v Linci. Nejlépe si vedl Pepa Šimsa, který zaběhl absolutní PB - 3:52,40 a zařadil se na 4. místo letošních tabulek. Honza  Friš pokračoval ne neslaných, nemastných výkonech. Po startu v Athlone, kde nedoběhl, následovala návštěva lékaře a nasazení antibiotik a okmažité ukončení halové sezony. V Ostravě na mítinku 16. 2. vyběhl opět Pěpa na trati 800 m za slušných 1:54,49 (2. místo), Jáchym pousnul PB na 3000 m na 8:52,34, což také znamenalo druhé místo. I Petra, po týdenním lyžařském kurzu doběhla druhá na 1500 m časem 4:34,44. Nikos skončil na 1500 m devátý výkonem 4:11,36.

Jak už bylo psáno, na víkendovém mistráku se představí Krista na půlce, Pepa na 1500 m, Petra na 3000 m a 1500 m a snad se podaří i start Jáchyma na 3000 m.

A boj Kristy o limit pro HMS na 1500 m je zde (od 1:02:45 min přenosu):


8. 2. 2016

Přebor Prahy a mítink v Mondeville

První únorový víkend nám moc nepřál. Krista v Mondeville sedmá, limit pro HMS byl nad její síly, úplně podle představ nedopadly ani výkony ve Stromovce. Jedinou výjimkou byl Pepa Šimsa, který bez problémů vyhrál běh na 1500 m a opět nepatrně posunul svůj letošňák. V úterý startuje Krista v Eaubonne na 1500 m, v pátek kluci v Linci na téže trati.  


4. 2. 2016

Haló, je tu hala

Překulil se Nový rok a píšeme 2016. Z Monte Gordo jsme se vrátili v pořádku a navázali tréninkem v Praze. Občas to zaskřípalo, o což se zasloužily u někoho špatné boty, u jiného zase viry. První testem bylo tradičně mistrovství Česka akademiků. Krista obhájila titul na 800 a 1500 m, a protože je to pro nás hlavně test (mezi oběma disciplínama je pouze 10 minut přestávka), byl důležitý především součet časů a ten nebyl vůbec horší než vloni. Další titul přidal Pepa na 1500 m a stříbro Petra ne stejné trati, navíc v novém PB. Jáchym a Nikos běželi slušně. Petra pak startovala na konci ledna v Lucembursku, kde doběhal šestá a prolomila hranici 4:30 novým PB 4:29,85. Pepa si procvičil roli pacemakera ve Vídni a Jáchym a Nikos se proběhli v Praze. Nikos zlepšil letošnák na 1500 m a Jáchym na trojce prolomil hranici 9 minut časem 8:56,92.

Mezitím běželi Petra, Jáchym a Nikos 1000 m na veřejkách, všichni v PB. A toto úterý si proběhli půlku, jen Petru, která je na lyžařském kurzu, zastoupil Pepa. Ten vyhrál suverénně za 1:54,03. Jáchym i Nikos zaznamenali PB. Honza ještě dotrénovává ztrátu, kterou nabral díky bolavé achillovce (otlak od špatné boty) a Krista nastoupí k prvnímu ostrému závodu v sobotu v Mondeville. Kluci potom vyběhnou na Přeboru Prahy. Bolístky jsme si snad vybrali a uvidíme jaká bude forma na prvním ostrém závodě.   

Na fotografiích Martina Janikova Krista s Petrou v čele závodu na 1500 m při halovém akademickém mistrovství ČR, vpravo Pepa, taktéž na prvním místě při 1500 m.


9. 12. 2015

Blížíme se k závěru

Láme se čtvrtý týden soustředění a nedělní odlet domů, do Prahy, do Podolí, do lékárny, do pr ........, parafrázuji-li Járu da Cimrmana, největšího to českého myslitele, se blíží. Dneska malé zpestření první fáze tréninku, která byla společná a měla vskutku mezinárodní rozměr: Polsko-Norsko-Slovensko-Moravský - tedy Česko :-))), aby mě nenapadli kolegové geografové. A dva obrázky z ranního vytrvalostního tréninku - první těsně před výběhem, druhý je focen někde okolo 9-10 km.


29. 11. 2015

Jsme v polovině

Máme za sebou polovinu soustředění v portugalském Monte Gordo. Počasí pro běžce příjemné, nechybí ani Kristy oblíbený vítr.   :-)  Tréninkový plán splněn, bolístky jen běžné, takže co si přát více.


21. 11. 2015

Zatím živi, zatím zdrávi

Týden bude za námi a jak vystihuje titulek, všichni zdrávi a zatím to jde vše podle plánu. 


16. 11. 2015

Testy, kros a příprava v teple

Po soustředění jsme absolvovali test laktátové křivky s potěšitelnými výsledky. V sobotu 14. listopadu pak Nikos, Jáchym a Petra startovali na krose ve Střelských Hošticích. Ve větrném, chladném počasí vybojoval Nikos třetí místo v kategorii mužů do 22 let, Jáchym a Petra doběhli ve svých kategoriích na čtvrtém místě. 

Neděle už zastihla část skupiny na cestě do portugalského Monte Gordo, kde strávíme přípravou na halovou sezonu celé čtyři týdny. Dneska jsme se seznamovali s místními podmínkami a vypadá to z pohledu tréninku dobře - navíc počasí je i na tuto část Portugalska a roku teplé. Ale to je začátek. Na hotelu se potkáváme s atlety z Ruska, Ukrajiny i Švédska a dalších zemí. Takže je tu docela rušno. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


27. 10. 2015

Nad Tatrou slunečno

Dopoledne azuro a slunečno, tak se trénovalo dobře. Trénink jednoduchý jako vždy - oběhni několikrát jezero v rozumném tempu.


26. 10. 2015

Po čase opět na Štrbském Plese

Po nesplnění limitu na MS v Pekingu jsme ukončili sezonu a věnovali se doléčení utrpěných šrámů. Od poloviny září jsme potom zahájili přípravu na novou sezonu s jasným prvním cílem - nominovat se na HMS v Portlandu a zde se pokusit o co nejlepší výsledek. Skupina se rozšířila o nové členy, jiní zase z různých důvodů nemohou trénovat na vrcholové úrovni. Skupinu nyní tvoří kromě Kristiiny a Petry Vašínové, Jan Friš, Josef Šimsa, Jáchym Kovář, Nikolaos Mach a Ondřej Rosa. Petr Holánek stále zápasí s bolestmi AŠ a Bára Blahutová sice po návratu z USA začala trénovat, ale studia medicíny jí berou více času, a tak se přesunula do kategorie příležitostných běžců. 

Honza a Petra absolvovali MČR družstev a pro své týmy získali slušnou porci bodů, Jáchym a Pepa totéž v kategorii juniorů, taktéž za své kluby. Po základní vytrvalostní přípravě odjela Kristiina, Petra a Pepa na silniční dvojzávod do Itálie. A z Itálie přímo na soustředění na Štrbském Plese. Pepa a Jáchym pro změnu absolvují reprezentační soustředění juniorské reprezentace na Zadově.  V Itálii jsme byli letos úspěšní, sobotní míli Kristiina vyhrála a Petra byla třetí. V neděli na 4 km trati doběhla Kristiina třetí, Petra desátá. Pepa dokončil míli na 12. místě, nedělní desítku na 25. místě.Okolo Štrbského Plesa nabíháme další kilometry jako nezbytný základ pro další trénink. 


 2. 8. 2015

Smolná pemiéra na DL, dva tituly z Finska

Po Huelvě, kde Kristiinu trápila střevní viróza, zbyla jediná šance na splnění limitu pro MS v Pekingu v závodě Diamantové ligy v Londýně. Pro Kristiinu to byla diamantová premiéra, nedopadla však dobře. Dlouho se držela s čelní skupinou, mezičasy napovídaly nejen českému rekordu, ale i možnosti splnění tvrdého limitu pro MS, 950 m před cílem se však Kristiina dostala do strkanice a tahala za kratší konec, nechala se odstrčit, šplápla na mantinel a vypadla mimo dráhu a závod pro ni skončil. Klasické DNF. To Jakub Holuša při svém rekordu ve Stockholmu předvedl při těchle strkanicích jak si počíná mistr  - alespoň má Kristiina inspiraci. Je vidět, že potřebuje tento typ závodů (doslova a do písmene dle přirovnání jako prase drbání). 

Příjemnou náplastí byl zisk dvou titulů mistryně Finska, v pátek 31. 7. vyhrála v Pori 5000 m ve slušném čase 16:08,24 (viz foto, převzato z http://www.ess.fi/urheilu/yleisurheilu/2015/07/31/kristiina-maki-otti-kultaa-mm-peking-jaa-haaveeksi), v sobotu večer potom 1500 m za 4:23,71. Letos tak ke třem českým titulům (budu-li čítat i halu) přidala dva finské.  Společně s druhým místem na ME družstev v Heraklionu a vítězstvím na Univerziádě hezká sbírka, ale Peking by byl hezká třešnička na dortu. Nicméně není všem dnům konec a moje trenérské myšlenky směřují již k Riu.

A ještě jedna novinka - přeci jenom jsem se po letech váhání rozhodl rozšířit tréninkovou skupinu o pár nadějných mladých běžců, tak uvidíme jaké výsledky tahle spolupráce přinese.


18. 7. 2015

Zlatý běh Kristiiny na Univerziádě


11. 7. 2015

Kristiina vyhrála pětku na světové Universiádě

Po úspěšném MČR jsme lehce potrénovali a Kristiina zamířila do korejského Gwangju na světovou Universiádu, opět s nominací na dvě trati - 1500 m a 5000 m. Nakonec jsme se rozhodli pro 5000 m. Ve čtvrtek vyhrála Kristiina rozběh, dneska finále v čase 16:03,29. Ve vysoce taktickém a pomalém finále uplatnila opět delší finiš a v deštivém počasí si doběhla pro zlato. K tomu není co dodat. Jen možná trochu statistiky - žádná česká ani československá vytrvalkyně nezískala na světové univerziádě medaili, poslední "československou" medailistkou byla vynikající půlkařka Josefina Čerchlanová, která získala stříbro v roce 1975 v Římě. 


28.6. 2015 

Double na MČR

V zahraničí druhá místa, doma první, to je bilance Kristiiny z posledních čtyř startů.  Na ME družstev obsadila druhé místo v běhu 5000 m a mírně zlepšila letošní maximum. Ve čtvrtek v Turku byla druhá na 1500 m při Paavo Nurmi Games. A tento víkend získala double na MČR, když v soboru vyhrála v solidním čase 5000 m, v neděli 1500 m. 

Ostatní jsou po marodce a snad už si smůlu vybrali.

Kristu po vítězné pětce fotografoval Jan Kucharčík. 


20. 6. 2015

Před ME družstev

Máme za sebou několik startů. Potěšitelné jsou PB na 800 a 1500 m, bohužel první ostrá pětka ve španělské Huelvě nevyšla podle představ. Střevní viroza vykonala své, takže za daných okolností čas 15:51 je kvalitní. Po návratu absolvovala Kristiina dvojstart na extralize, kde vyhrála běhy na 3000 a 1500 m. A zítra večer se postaví na start 5 km při ME dužstev v řeckém Heraklionu. Poté ji čeká start ve finském Turku na 1500 m a následně Univerziáda. 

Nikos pokračuje ve své houpačce, po povzbudivém zlepšení na Přeboru Prahy na extralize běžel průměrný čas, aby vzápětí onemocněl. Takže nyní jsou na pořadu místo tréninku antibiotika a jeho smůla pokračuje. 

Na závěr foto ze včera z rozcvičováku v Heraklionu. Chuck Norris dokáže předběhnout svůj vlastní stín. Kristiina dokáže předběhnout Chucka Norrise.

 


27. 5. 2015

Kristiina na úvod PB

Velkým výkonům počasí na včerejší Zlaté tretře moc nepřálo, ale zahájit sezonu osobákem 4:12,52, tedy 52 setin za limitem na Univerziádu, není za daných okolností špatné. V pátek v Dessau by mělo být přijatelnějších 18° a i trocha podvečerního slunce, tak uvidíme.


24. 5. 2015

Ostré starty se blíží

Kristiina včera docela slušně odtrénovala a poslední dny zlobící koleno drželo. V úterý ji čeká 1500 m na  Zlaté tretře, v pátek potom mítink v Dessau (1500 m). První ostrou pětku absolvuje v Huelvě 10. června. Nikos úspěšně zvládl maturitu a v sobotu přidal vítězství v kategorii mužů v běhu na 1500 m na Přeboru Prahy v novém osobním rekordu 4:06,09. Dalším jeho startem by měla být Praga Academica. Petr má za sebou dva týdny postupného poklusávání, tak uvidíme při dalším zatížení, jestli léčba AŠ byla úspěšná.


17. 5. 2015

PB na 800 m - dobrý vstup Kristiiny do sezony

Po návratu ze soustředění nepokračoval trénink podle plánu a vítězily zdravotní problémy. Nyní máme za sebou první závodní premiéru, a ty na ty trable nebyla špatná. Kristiina startovala v Ostravě na extralize, nastoupila na 800 m a podlehla až ve finiši Katce Hálové v novém PB 2:06,95. Vítané zrychlení na úvod sezony. Nikosovi se extraligová premiéra nevydařila úplně podle představ, ale nevadí. Makáme dále. 

Vzpomínka a soustředění.


11. 4. 2015

Poslední týden před námi

Na poslední týden máme naplánované samé lahůdky, první byla dnes - vybíhané svahy. Byla to vydatná porce na úvod posledního týdne soustředění. Přiložená fotka je opět s denním zpožděním, náladovka od jezera z pátečního volného běhu. Přidal se i Jirka Homoláč, který tu také polyká nesčetné kilometry.


10. 4. 2015

A chystá se finiš ...

Zítra zahájíme poslední týden přípravy. Počasí se vylepšilo, oboloha azurová, jen vítr si stále dělá co chce. V průběhu úterý jsme se přesunuli o 450 výškových metrů nahoru a nyní pobýváme v 1950 m. Tréninkové podmínky jsou pořád dobré, jednou jsem již trénovali i na stadioně  Mals. Na fotce před první fází - 11 km fartlekem v kopcovitém lesním terénu nad jezerem.

6. 4. 2015

Okolo jezera ....

Máme za sebou druhý týden, trénink běží podle plánu. Počasí se pohoršilo, trochu aprílové bylo, a tak nezbývá než zpívat s Fešáky: "Ani déšť, ani mráz, ani sníh na Fešáky neplatí, ani slunce, ani bouře, ani vítr ......."

Okolo jezera aneb nová Píseň pro Kristiinku...

Okolo jezera, vítr si fouká z vesela, 

Kristiina s ním závodí, kdo rychleji poletí,

s větrem v zádech do jde hravě,

s větrem v čele do pr........,

Kristiina mu nadává,

když s ním pořád prohrává.

On si jen tak mírně foukne,

copan se jí lehce zhoupne,

tep jí rázem vyletí,

posílá ho do p..............

On však na ní vůbec nedbá,

duje si a jen se chechtá,

jak se vzteká zbytečně,

ta běžecká naděje.


28. 3. 2015

Týden za námi a dnes se po druhé ukázalo Slunce

Týden tréninku je za námi, takřka podle plánu. Dneska první úseky a  vítr, kamarád Kristiiny nezklamal a věrně ji na tréninku doprovázel :-) Taky ho počastovala sérií nelichotivých přezdívek. Ale jak zpívá Jarek Nohavica (srdečně zdravím starého barda): "....když to jde, tak to jde a když to nejde, tak se musí jet a ono zase časem všechno přejde..." Takže třeba jednou i ten vítr přejde, a to pak poběží samo. Ale vážně, zatím spokojenost, příprava jde navzory větru, podle představ. 

A dvě reportážní náladovky z dopoledních úseků (při rovinkách a pak již na trase)


23. 3. 2015

Druhá slunečná fáze

A odpoledne osm kilometrů, pak kruhový trénink a protahování. Cesty rychle vysychají, běhá to samo.

Na trase u jezera 


23. 3. 2015

Slunce je zde

Po včerejší zkoušce sněhem dnes azurově modrá obloha a teplo. A tradiční trasa u jezera. 


22. 3. 2015

Opět v Resii

Kristiina dostala po HME týden volno, čtyři dny z toho strávila v Harrachově na snowboardu aktivním odpočinkem. Pak následoval týden lehčího tréninku s testem laktátové křivky a od včerejška již nabíhá kilometry v Resii. Tentokráte dostala přednost osvědčená lokalita. Včera byly cesty suché, ale foukal ledový vítr a obloha zatažená. Do rána napadlo přes noc asi pět centimetrů sněhu a začíná povykukovat skrze oblačnost slunce. Letos je tu s námi od počátku Filip Sasínek, v neděli přijede další část skupiny Tondy Slezáka z Hodonína a velká část skupiny Vládi Černého z Vítkovic. 

Nikos absolvoval v sobotu MČR v krosu v Rumburce a při premiéře mezi muži vybojoval 13. místo v kategorii mílařů. Petr se rozhodl ještě odložit operaci achillovek a zkouší léčebnou kůru u MUDr. Barny. Tak uvidíme. Bára zahájila za oceánem dráhovou sezonu časy 4:39,30 na 1500 m a 2:19,12 na 800 m.

Nahoře: před dnešním ranním tréninkem a trénink

Dole: ranní zasněžené panorama jezera Lago di Resia


8. 3. 2015

Kristiina vybojovala na HME 10. místo

Desáté místo v čase 9:05,95 obsadila Kristiina ve finále halového mistrovství Evropy. Tempo držela do 2 km, pak začala trochu ztrácet. S ohledem na okolnosti je to dobrý výsledek a kvalitativně dobrý předpoklad pro letní sezonu. 


6. 3. 2015

Poločas je za námi

Kristiina dnes zabojovala a postoupila přímo z druhého rozběhu do zítřejšího finále, které startuje v 18:50 h.

Kristiina v rozběhu (foto Ivana Roháčková)


4. 3. 2015

Závěrečné doladění a zítra to vypukne

V pondělí poslední ostrý trénink, nyní již jen doladění a výsledek celého snažení bude zřejmý zanedlouho. Do poslední chvíle řešíme dilema zda 1500 m nebo 3000 m. Někdo by řekl příjemné rozhodování, ale není.  Kdo se díval na seznam přihlášených, tak ví, že na 1500 m je jen 14 startujících včetně Kristiiny, na trojku 22. A trojka je hodně našlapaná. 

Dneska na Julisce  pohodový trénink, odpoledne již reprezentančí sraz v týmovém hotelu. Zbytek skupiny po halové sezoně aktivně odpočívá a bude fandit.  


23. 2. 2015

Kristiina zvítězila na 1500 m na HMČR

Na víkendovém MČR v hale startovala Kristiina i Nikos v běhu na 1500 m. Nejprve Kristiina vyhrála 1500 m za 4:19,07 před Lenkou Masnou a Terezou Čapkovou, když po první pomalé dvoustovce šla razantně do čela a soupeřky nedokázaly reagovat. Nikos potom v závodě mužů doběhl desátý v novém osobním rekordu 4:07,84.

Nyní již je před námi závěrečný blok 10denní přípravy na HME, kde Kristiina poběží 3000 m.

Kristiina v cíli 1500 m (foto Ivana Roháčková)


7. 2. 2015

Kristiina třetí v Mondeville

Na mítinku ve francouzském Mondeville doběhla Kristiina v závodě na 1500 m na třetím místě v čase 4:15,12, čímž o setinu překonala svůj halový PB a současně splnila limit (4:19) pro start na HME i na této trati. Závod měl rychlý začátek a po prvním kole byla Kristiina předposlední, ještě na 500 m probíhala za 1:22 vzadu, pak se však místy až ve třetí dráze prostrkala dopředu a bylo z toho pódium. Závod vyhrála A. Embaye za 4:07,07. 


7. 2. 2015

Nový článek o metodice tréninku ve vyšších nadmořských výškách

Do odkazu Obecná metodika tréninku jsme vložili nový článek o vysokohorské přípravě. Přímý link zde: Vysokohorská příprava.


5. 2. 2015

Vzpomínka na soustředění aneb jak trénuje Kristiina Mäki


3. 2. 2015

Hledáte inspiraci pro trénink?

Tak tady vám nabízím jednu z možností.


 31. 1. 2015

Kristiina splnila limit pro start na HME

Přesně ve 20:23 odstartovala Kristiina ke svému prvnímu závodu na 3000 m v letošním roce na prestižním mítinku IAAF v Karlsruhe  s cílem splnit limit na HME.  Od počátku se držela čela závodu a nakonec z toho bylo v silné konkurenci šesté místo a nový halový osobák 8:58,88. Po taktické stránce to nebyl ještě dokonalý projev, také se projevilo, že přeci jenom je příprava postavena letos jinak a šlo o první letošní start. Na druhou stranu vstupovat do sezony osobákem a aktuálně sedmým místem ve světových tabulkách není vůnec špatné :-).

Nikos naskočil do závodního kolotoče již minulý týden na veřejkách, kde vyhrál běh na 1500 m za 4:10,78. Dneska si patnáctku zopakoval na přeboru Prahy a skončil čtvrtý v takřka shodném čase 4:10,67. Tentokráte to však nebyla taková pohoda. 

Bára vstoupila do halové sezony trojkou za 10:33,57 na závodech v New Yorku. 


19. 1. 2015

Halová premiéra se blíží

Po návratu ze soustředění následovala nezbytná reaklimatizační fáze a potom hned tvrdý trénink v kopcích. Bohužel ho narušila tradiční vánoční viróza, která tentokráte trvala déle. I proto jsme museli zrušit plánovaný start na tradičním Silvestrovském běhu v Peuerbachu. Poprvé proto vyběhla Kristiina až na Akademickém halovém mistrovství ČR, kde obhájila oba tituly (800 + 1500 m) a časy v tomto našem testu i pozátěžové laktáty byly v intencích očekávání. Nyní již tvrdě trénuje společně s Nikosem speciální tempo, aby byla připravená vyběhnout na první závody koncem ledna. Bohužel Petrovi se vrátily bolesti achillovek a jeho další osud je v rukou lékařů.


28. 11. 2014

Etiopský deník 

Cesta vzhůru je i hledání nových tréninkových podnětů a možností. A nejlépe je je hledat u těch nejlepších a jedni z nejlepších vytrvalců se rodí v Etiopii na náhorních planinách. A tady nyní trénujeme s Kristiinou. 

Místem činu  je  YaYa Athletics Village, atletické středisko, které vybudoval Haile Gebrselassie a Joseph Kibur se nachází v nadmořské výšce 2750 m ve městě Sululta, 11 km od hlavního města Addis Abeby. Pro Etiopii jsme se rozhodli z několika důvodů – klima (druhý měsíc období sucha střídavě vlhkých tropů, pro geografy jsme 9,5° s.š. a  38,7° v.d.). Druhým důvodem byla samozřejmě nadmořská výška a tím třetím možnost poznat jak se připravují a trénují nejlepší běžci a běžkyně na světě a zatrénovat si s nimi. Původně tu měla být středoevropská kohorta, nakonec ale naši kolegové ze Slovenska a Polska plánované soustředění zrušili, strašila je ebola. Skupině Tomasze Lewandovskeho to dokonce zakázal týmový lékař. Realita je taková, že kromě celoafrické konference o ebole v Addis Abebě a kontroly na letišti, tu po ní není zatím ani stopy.  

Nebudu popisovat cestu do Vídně na letiště, noční let a trošku složitější cestu do střediska. Vše nakonec klaplo dobře a hned na úvod předešlu, že středisko splnilo vše, co slibovalo. Naše počáteční obavy se velice záhy rozptýlily a po seznámení s dalšími atlety a místním koučem vzali za své. Naším dobrým průvodcem se stala britská olympionička (2x osmá v Londýně), Julia Bleasdale (PB: 5 km 15:02). Nejlepší byla odpověď na dotaz, kde se tady dá běhat: anywhere. Ale popořadě. Středisko je vybaveno 400 m okruhem se šotolinou, posilovnou, párou a saunou a k dispozici je fyzioterapeut. Místní začínají trénink brzy ráno, obvykle mezi šestou a sedmou, tedy vlastně před snídaní. Sejde se tu skupina lidí a vyráží na první fázi, včetně místních YaYa Girls, což jsou vybrané dívky, které tu bydlí, studují a trénují díky nadaci stejného jména. Pokud chcete, dostanete k dispozici pacemakera, který s vámi běží podle vašich potřeb. My jsme se dosud této ranní fáze nezúčastnili, držíme se našeho středoevropského rytmu a zatím to jde. První den po příletu jsme dali jen walking, únava z cesty a změna prostředí byla velká. Druhý den vyběhla Kristiina s Julií a Caroline (JAR), aby jí ukázaly to anywhere. A bylo to tak, nekonečné horské travnaté pláně střídané eukalyptovými lesy dávají neskutečné možnosti pro trénink. Asi tři kilometry od hotelu je pláň, kde se dá běžet 1500 m po rovině. Další možností tréninku je zmíněný track u hotelu a poslední pak regulérní tartanová dráha, vzdálená asi 1,5 km od hotelu ve středisku, které staví jiná hvězda etiopské atletiky, Kenenisa Bekele. Vzhledem k tomu, že naším cílem je běhat vytrvalost, tak se staly místem tréninku náhorní planiny a lesy. Naplánované úseky pak běháme na zmíněné náhorní planině, protože tři kilometry je akorát dost pro kvalitní rozklusání a vyklusání. Diváky tu představují stáda krav, oslů, koz. Sem tam místní domorodec. Jeden dokonce měřil Kristiině úseky na mobilu. Okolní vrcholky Etoto Mountains dosahují 3000 m n. m. a dají se tu běhat skvělé krosy z kopce do kopce. Kopečky jsou to zaoblené, lesnaté, mezitím široká údolí, připomíná mi to rodné Ždárské vrchy, jen to není 600 m nadmořské výšky. Tuhle možnost jsme zatím nevyužili, protože v této nadmořské výšce je třeba skutečně věnovat šest dní postupné aklimatizaci. A že tato výška, tedy 2750 m n. m. má už nějaký vliv na organismus, je vidět na měřeních, kterými si postup aklimatizace hlídám. Proti Melagu či Tatrám zaznamenávám viditelné rozdíly ve výsledcích měření např. saturace atd. Stejný režim po příjezdu tu mají všichni – pět, šest dní jen lehké 30 minutové klusy (ono to ani to rychlejšího tempa nepustí), abeceda a lehký kondiční trénink a protahování. Teprve šestý den jsme zařadili první, trochu náročnější trénink.

Kromě vlastního tréninku sleduji i jak trénují místní a dovolím si na tomto místě odbočit a podělit se o první poznatek. Coby trenéra mě překvapilo, kolik pozornosti věnují kondici a kolik času tráví abecedou, skočností, posilováním. Vidět 60 kg borce jak dělá s 30 kg činkou na ramenou 30 výstupů na jednu nohu, a to do výponu s prací švihovky vzhůru, pak na druhou a hned poté naváže nějakým prvkem abecedy, je nesmírně poučné. A tento dril se opakuje pětkrát. Pak jdou podřepy, výpady a další cviky, nic speciálního, všechny známe, ale pořád drží vysoký počet opakování, zátěž obvykle 50 % vlastní hmotnosti a hned navazují dvěma třemi kraťoučkými, dynamickými výběhy, kotníkovými dorazy či skipinkem. A u obecného posilování? Třeba šedesát leh-sedů na šikmé lavici v jedné sérii je standard. S protahováním a core stability cviky stráví v posilce minimálně hodinu a půl, obvykle spíše dvě. Před tím samozřejmě jdou šesti až osmikilometrový volný běh. Abecedu a skočnost zařazují také po vytrvalostním tréninku. Na hřišti byli hodinu a opakovali pod dohledem trenéra s mezichůzí různé varianty abecedy, přičemž začínali na cca 40-50 m úseku volně a postupně frekvenci stupňovali, až posledních 10-15 m prováděli maximální frekvencí. Pak následovala skočnost – různé varianty odrazů, kotníky, odpichy a končili žabáky a odrazy snožmo. Na úplný závěr zase prvky abecedy. Každý prvek – tedy třeba skipink nebo žabáky opakovali 3x – tedy 3x 50 m skipinku, 3x 50 m žabáků. V podstatě je to totéž co děláme s Kristiinou, kombinace lehké aerobní vytrvalosti a kondičního tréninku anebo vytrvalosti + abecedy a skočnosti. Oboje zařazené jako druhá fáze tréninku. Jen objem je podstatně vyšší. Tolik odbočka k prvnímu trenérskému postřehu.

 

Bezpečnost. Pokud jde o bezpečnost, měli jsme určité obavy, které však Julie vyvrátila. Takže chodíme i trénujeme outside zatím bez problémů a věříme, že to tak zůstane. Místní jsou povětšině přátelští anebo lhostejní. Rušivým momentem jsou jedině děti, které se občas přidají a zkoušejí svoje „monej“, ale nijak agresivně, spíše to mají za sport. Samozřejmě je velký rozdíl mezi životem ve sportovním komplexu a venku. Za plotem komplexu je často vidět chudoba, nejčastější pracovní nástroj jsou ruce. Voda je vzácností a cestou na planinu míjíme místní vesničany, jak do nezbytných žlutých plastových kanystrů nabírají vodu ze záchytných jam, špinavou a bahnitou, zatímco my v komplexu máme plný evropský standard, neuvěřitelný paradox bytí. Etiopie patří mezi nejchudší země světa a není to tak dlouho, co její obyvatelstvo decimoval hladomor. Na druhou stranu dnes velice rychle roste a Addis Abeba, ale i Sululta jsou jedno velké staveniště. Nejsou tu ani nebezpečná zvířata, ani nehrozí vzhledem k nadmořské výšce malárie. A proti žloutenkám, tyfu a žluté zimnici jsme se nechali očkovat. Jak jsme zjistili, podobně jsou oočkování všichni běžci zde.  Kromě toho dodržujeme preventivně běžná cestovatelská pravidla – pijeme jen balenou vodu, máme s sebou septoderm na desinfekci rukou atd. Nyní jsme zakončili první třetinu soustředění a určité obavy, které rozhodnutí jet na soustředění sem provázely, se rozptýlily. Samozřejmě jestli byl dobře naplánovaný trénink, ukáží až závody, ale zatím nejsou žádné komplikace.      

    


 3. 11. 2014

První fáze přípravy za námi

Tento týden končíme s rozběháváním a trénování všestranné kondice, především zaměřené na obecné posilování (kruhové tréninky, medicinbal) a pomalu se přesouváme k delším vzdálenostem a větším rychlostem. Kruhový trénink zůstává. V polovině listopadu odjíždí Kristiina měsíční soustředění v horách, na kterém by měla naběhat největší objem a navíc ve vyšší kvalitě a vytvořit tak nezbytný základ pro halovou sezonu. Nikos bude trénovat doma a Petr léčí bolavé achillovky, bohužel postižené exostosami. V první fázi uvidíme, jak pomůže rázová vlna, pak bude na řadě operační řešení.

Potěšilo nás Kristiinino umístění na 15. místě v anketě o Atleta roku. Nicméně je to jen anketa, důležité budou výsledky na dráze. 

Stejně tak nás těší výsledky Báry za velkou louží. Tři starty v krosech a tři vítězství.  To poslední bylo při Mid-Eastern Conference Cross Country Championships, tedy řekněme při mistrovství Středo-východní konference.  Konkurence běžkyň byla slušná a Bára je již schopná běžet v terénu 5 km po 3:35-3:40, což je dobré a pokud vydrží, dává to předpoklady pro další zlepšení.. 


23. 10. 2014

Nikos filmovou hvězdou


20. 10. 2014

Souboje s Keňankami a Etiopkami

Máme za sebou první test - tradiční laktátovou křivku a vyšla podle plánu. Nyní ještě budeme nabíhat kilometry, ale od listopadu začne dvoufázový trénink a volné nabíhání kilomterů skončí.

V rámci přípravy jsme šli tento víkend dva závody v Pettinengu - Circuito Citta di Biella, což je městská míle a v neděli čtyřka (muži 10 km) pod názvem Giro Podistico di Pettinengo. V sobotu doběhla Kriistiina čtvrtá, když souboj o třetí místo prohrála velmi těsně. V neděli potom byla opět čtvrtá, když za sebou tentokráte nechala i velmi silné soupeřky jako je Janet Kisa z Keni (letos 8:32 a 14:52). To potěší. Nikos doběhl na 13. místě na míli a v neděli na destíce byl třiadvacátý. Petr nakonec nestartoval, stále ho trápí bolavé achillovky.

Z výsledků - míle (sobota): 1. Ndiwa (Keňa) 4:49,5, 2. Kisa (Keňa) 4:51,3, 3. Amara (Etiopie)  4:51,9, 4. Mäki 4:52,2; 4 km (neděle): 1. Ndiwa (Keňa) 12:33, 2. Amara (Etiopie) 12:34, 3. Chesire (Keňa) 12:37, 4. Mäki 12:59, 5. Kisa (Keňa) 13:00.

 

A pár fotek převzatých La Stampa


4. 10. 2014

Příprava na novou sezonu

Pomalu jsme, kromě Petra, který doléčuje achillovku, zahájili přípravu na novou sezonu, což obnáší rozvoj základní vytrvalosti a obecné kondice, takže oblíbený kruhový trénink třikrát týdně. Za deset dní nás čekají první testy a potom budeme do konce října trénovat v Praze. Na soustředění odcestujeme koncem října, Petr na osvědčené Štrbské Pleso, Kristiina zřejmě využije vyšší nadmořské výšky v atletickém středisku v Etiopii. Po návratu  další  testy a potom již krátká příprava v hale a začátkem února budeme usilovat o splnění limitů na domácí HME. Bára trénuje v USA a jediným překvapením pro ni je trénink 3x týdně v šest hodin ráno.


9. 9. 2014

MČR družstev

Kristiina po třítýdenní pauze vyhrála 3000 m ve slušném čase 9:13,09 min. Petr doběhl, navzdory bolavé achillovce, na stejné trati čtvrtý v novém osobáku 8:31,10.


30. 8. 2014

Petr vyhrál 5000 m na MČR do 22 let

Zatímco Kristiina po ME odpočívá, Petr se konečně zase trochu rozběhal a vydržel měsíc zdráv a je z toho vítězství na MČR do 22 let v Jablonci nad Nisou na trati 5000 m. Doufejme, že už si svůj příděl smůly vybral a bude vklidu dále trénovat a závodit. Sice je to slabá náplast za sezonou, která začala PB a pak záhy skončila díky nemoci, ale alespoň nějaká. 


19. 8. 2014

Curych je za námi, hala před námi

Až do třetího kilometru šlo ve finále běhu na 5000 m vše jak mělo, pak se ta letošní dokonalost po kolizi se soupeřkami  trochu  zadrhla. Nakonec Kristiina doběhla na 14. místě v pátém nejrychlejším čase v historii české pětky. Nyní bude mít volno s jediným úkolem - doléčit zlobící klenbu nohy, která dostala na netypicky tvrdém povrchu zabrat, a připravit se na březnové domácí HME.  


5. 8. 2014

Ohlasy

Kristiinin dvojboj vyvolal ohlas i v zahraničí, docela sranda. Tady je pár odkazů:.

www.raisport.rai.it/dl/raiSport/media/Il-profilo-di-Kristiina-Maki-3ebf70c3-ee3c-469d-81dc-741609020103.html

desporto.sapo.tl/atletismo/artigo/2014/08/03/atleta-ganha-medalhas-em-campeonatos-nacionais-de-pa-ses-diferentes-em-48-horas


4. 8. 2014

Zlato v Ostravě, stříbro v Kuopiu

V pátek startovala Kristiina na mistrovství Finska v Kuopiu a vybojovala stříbrnou medaili v pomalu běženém závodě. Po kilometru za 3:10 Kristiina zkusila dlouhý finiš, nicméně na poslední rovince šla v polovině před ní Sandra Eriksson, která jí předstihla. Bylo z toho tedy nakonec stříbro. Pro mne však radost, protože z pětkového tempa dokázala zrychlit na půlkové. A to je pro trenéra důležitá informace. MČR se odehrávalo ve stejném duchu, taktický závod a od Kristiiny obdobná taktika. Nastoupila k dlouhému finiši ze zadní pozice a žádná ze soupeřek nástup nezachytila. V závěru už to nebylo ono, ale náskok, který získal stačil, aby odolala i drtivému finiši Lenky Masné a získala zlato. Potěšitelné je, že zrychlení bylo razantní. 

Petr nastoupil v sobotu na pětce. Po dvou kilometrech ze závodu odstoupil pro dechové obtíže. Přeci jenom pauza po dobraných antibioticích byla relativně krátká a nemělo smysl, aby pokračovat, pokud nebyl schopen 100 % výkonu.

Kristiina na stupních vítězů s Lenkou Masnou a Lucií Sekanovou.

Průběh závodu na videu.


31. 7. 2014

Kristiina na tiskové konferenci ČAS a krátký šot v TV

Včera se po ranním tréninku Kristiina zúčastnila tiskové konference ČAS. Dnes již cestuje z Helsinek do Kuopia, stotisícového města a sportovního centra ve středním Finsku na břehu jezera Kallavesi. Zítra v 17.40 našeho času tam startuje v běhu na 1500 m. A nebude to jednoduché, protože soupěřky bude mít více než zdatné a jejich cílem je běžet limit pro ME v Curychu. Všechny, jako Sara Kuivisto, Sandra Eriksson, Karin Strobacka a Kaisa Tyni se nedávno blýskly rychlými časy na poloviční trati či zlepšením na patnáctce. Na druhou stranu, Kristiina je připravena dobře a může si zaběhnout v přímém souboji dobrý čas. 

A zde je odkaz na TV šot z toskové konference: www.ceskatelevize.cz/sport/atletika/281766-kristiina-maki-reprezentuje-za-ceskou-republiku-v-hokeji-vsak-fandi-finsku/


27. 7. 2014 

Soustředění skončilo, nyní čekají první závody

Včera jsme ukončili soustředění v Resii a vrátili se do Česka. Tréninkový program byl v podstatě splněn, občas se vyskytly bolístky, ale snad zdraví vydrží. S tréninkem jsem spokojen. Včera a dnes měla Kristiina na programu klus, zítra jdeme poslední, již lehčí trénink, pak už jí čekají starty na mistrovství Finska a poté v neděli Česka. Z časových důvodů poběží na obou mistrácích 1500 m. To budou první ostré testy, jak se příprava vydařila. 

Bohužel smůlu má Petr, který sice dobral antibiotika, ještě ale nedostal od lékaře zelenou k tréninku a jeho start na MČR je nejistý. Nikos nyní bude trénovat na MČR do 22 let. Bára se zotavuje po TE a už pomalu balí kufry na cestu za velkou louži. Míša chytá druhý dech a pomalu přidává na tempu. 

A ještě návrat k soustředění v Resii.


21. 7. 2014

Test vytrvalosti a pokračujeme dále ...

V rámci tréninku a rozvoje aerobní vytrvalosti se zúčastnila Kristiina místního závodu Reschenseelauf. Tak jako tak jsme měli v plánu jednou oběhnout jezero, takže se to přímo nabízelo. S výsledky spokojenost. Samotný závod, to byla masa 3600 účastníků různého věku a nejen běžců, ale i vozíčkářů a nordic walkerů. K tomu doprovodný program a večerní vyhlášení výsledků s ohňostrojem připomínalo svým průběhem olympijské hry. 

Petr se vrátil ze VT v Tatrách, kde ho zabrzdila viróza a bude pokračovat v tréninku v Praze, stejně jako Nikos. Ten by měl bežet na Pražských memoriálech 1500 m, ale včera ho také trápila lehčí viroza, tak uvidíme. Míša je zdravá a pokračuje v tréninku. Bára si po tonsilektomii měsíc nezaběhá.

A foto ze závodu, Kristiina v cíli závodu ... 


18. 7. 2014

Příprava na ME v Curychu

Přípravu na ME v Curychu jsme zahájili na Štrbském Plese, poté jsme se přesunuli do osvědčené Resie, kde okolo Lago di Resia pokračuje Kristiina v nabíhání kilometrů a pomalu přecházíme do kvality. Příští týden už plánujeme vyrazit na dráhu. Petr strávil celou přípravu na Štrbském Plese, odkud si v mezičase odskočil na MU kategorie do 22 let v Ostravě. To už ho trápilo lehké nachlazení, které se po návratu ze závodu změnilo ve virózu. Prokletí loňského roku, kdy soustředění zakončil v popradské nemocnici operací slepého střeva pokračuje. Nikos trénuje v Praze a Bára je po operaci mandlí a od začátku semestru se chystá vyrazit na rok do USA studovat fyzioterapii. Míša stále nabíhá kilometry a pomalu se dostává do tempa.

A jedna žánrovka od jezera.

 


28. 6. 2014

Nikos pátý na MČR juniorů v Třinci

Tréninková skupina se nyní silně "individualizovala" - Nikos doběhl dopoledne pátý na MČR juniorů v běhu na 1500 m v čase 4:10,71 a dal tak zapomenout na předchozí méně podařené výsledky. Kristiina po pětidenním odpočinku, kdy byla v péči fyzioterapeuta Jirky Kmínka, odjela do Vysokých Tater, kde bude okolo Štrbského Plesa nabíhat kilometry a vytvářet nezbytný základ pro finální trénink před ME v Curychu. Odpočinek se trochu protáhl a vynechali jsme i testy, ale po té rekordní smršti to již bylo na hraně a je třeba také myslet na budoucnost. Petr po prodělané nemoci a semestrální zkouškové smrti doplní od pondělka Kristiinu na Štrbském Plese a bude také nabíhat kilometry, aby potvrdil, že jeho vstup mezi českou běžeckou elitu výbornou pětkou na úvodním extraligovém kole na Kladně nebyl náhodný. Nemoc je snad definitivně zažehnána a po skončení zkouškového období se může soustředit nyní plně na trénink. Bára měla běžet RunTour desítku v Ostravě, ale z lehké nevolnosti při úterním tréninku se vyklubala viroza, ale v pátek již byla klusat. Míša stále tvrdě pracuje na svém návratu.

A ještě návrat k ME družstev očima Jana Kucharčíka (staženo z www.atletika.cz)


21. 6. 2014

Do třetice národní rekord

Třetí národní rekord - 3000 m 8:51,69, to je bilance Kristiiny, která od 12. 6. do 21. 6. překonala tři letité české rekordy a navrch jeden finský, šestnáctiletý. V Brunšviku doběhla na ME družstev čtvrtá, ač papírově patřila na opačný konec startovního pole a určitě přidala k zisku českého týmu více, než obnášely papírové předpoklady. Dneškem také pro Kristiinu skončila první část závodního období. Nyní budeme pár dní odpočívat, ve čtvrtek absolvuje testy a pátek zahajuje přípravu na ME v Curychu, což obnáší soustředění na Štrbském Plese. A rekordem je vlastně i to, že překonala, počítám-li dobře, tři národní rekordy během devíti dnů. 

Bára si zase vedla zdatně na I. lize, kde v pohodě vyhrála opět běh na 3 km a na 1500 m byla druhá, když ve větrném počasí opět udávala tempo. K tomu úspěšně zvládá zkoušky na medicíně. Míša dokočila úspěšně bakalářské studium na FSS MU a je Bc. a nadále pokračuje v přípravě k návratu na závodní dráhu. 


17. 6. 2014

Závod s Genzebe Dibaba a další český rekord

Kristiina si vedla dobře i v Ostravě na Zlaté tretře a po mezičasech 65,8-2:14,1 - pak už televize snímala daleko v čele běžíci Genzebe Dibaba - zaběhla český rekord na 2000 m 5:42,71 s. Ještě odhad na poslední čtvrtku - 66 s.  Dibaba se útok na světový rekord nezdařil, ale bylo to o fous, respektive dvě vteřinky a vyhrála časem 5:27,50.  Dobrá zkušenost pro Kristiinu, zazávodit si s jednou z nejlepších světových běžkyň. Takových závodů by bylo potřeba více. Kristiiny čas je nejen českým, ale i finským rekordem.


15. 6. 2014

Nejbližší program tréninkové skupiny

V sobotu startoval Nikos a Bára na přeboru Prahy a oba běželi 3000 m. Lépe si vedla Bára, která vyhrála, Nikos byl druhý. Oba budou startovat za týden na lize a poté Nikos na juniorském MČR v Olomouci.

Kristiina se připravuje na start na Zlaté tretře, kde poběží 2000 m. Bude to pro ni určitě cenná zkušenost, zvláště když fenomenální běžkyně a čerstvá světová rekordmanka z haly na 1500 m i 3000 m, mistryně světa a vítězka závodu DL v Římě, Genzebe Dibaba, vyhlásila útok na světový rekord. Zlatou tretru přenáší v úterý ČT4 přímým přenosem. Následně čeká Kristiinu start na ME družstev na 3000 m a pak testy a odjezd na VT, kde se začne připravovat na ME v Curychu.

Pozitivní je, že po nemoci začal trénovat Petr, od pondělka jede naplno a snad se brzy dostane do formy a potvrdí vzestup výkonnosti. Také Míša se s každým tréninkem lepší.


12. 6. 2014

Máme český rekord a limit na ME v Curychu

Kristiina před chvilkou doběhla závod na 5000 m ve španělské Huelvě a velká radost - šesté místo, čas 15:35,62, což znamená nejen splněný limit na ME v Curychu, ale také nový český rekord. Ten dosavadní, už letitý z roku 1988 držela Monika Hamhalterová časem 15:44,11.


8. 6. 2014

Kristiina vyhrála v Regensburgu

Na tradičním mítinku Sparkassen-Gala v Regensburgu vyhrála Kristiina běh na 1500 m. Bylo to však trochu smutné vítězství, protože naším cílem byl útok na co nejlepší čas, jenže některé soupeřky nedorazily, jiné daly na poslední chvíli přednost trati 800 m. Kristiina šla po první 150 m do čela a sama udávala tempo závodu a bez problémů s velkým náskokem zvítězila. V sólovém závodě dosáhla času 4:17,11.


7. 6. 2014

Běh pro zdraví nebo "trénink"...

Pražský maratón a další městské běhy s účastí tisíců běžců jsou fenoménem dnešní doby. Před čtyřmi pěti desítkami let jsem potkával ve Stromovce i jinde především ty, co vrcholově či výkonnostně závodili, dnes je to spousta běžců bez ambicí na vrcholovou výkonnost všech věkových kategorií. celý článek


5. 6. 2014

Úvod sezony 

Závodní sezona se rozběhla naplno a máme za sebou první výsledky, které jsou dvojaké - ženská polovina skupiny běhá osobní rekordy, pánská polovina zatím trochu zaostává, nikoli však vlastní vinou. Špatné zprávy: Petr po úspěšné pětce na Kladně odjel na závody do Nového Města na Moravě, kde chtěli s klukama běžet rychlou patnáctku. Bohužel se mu vrátilo onemocnění horních cest dýchacích a výsledkem bylo DNF v závodě a antibiotika po závodě. Nyní antibiotika dobral a čekáme na výsledky kontrolních odběrů. Nikos doběhl za 4:10,5 sedmý a Bára za 4:42,6 vyhrála. Kristiina závodila v Salzburgu, kde si zaběhla nový osobní rekord 4:12,86. 

Další série závodů bylo nedělní druhé kolo první ligy v Třebíčí, kde si Nikos připsal DNF v běhu na 5000 m a úterní Praga Academica, kde startovala Bára a Kristiina. Kristiina vyhrála 800 m v novém osobním rekordu 2:08,24. Bára byla sedmá na 3000 m časem 10:07,12, což znamená také nový osobní rekord.  Další závodem měla být ostrá pětka v Regensburgu, kam však nakonec nejedeme, pouze Kristiina poběží znovu v sobotu 1500 m. Zatím marně hledáme konkurenčně přiměřený start na její hlavní trati 5000 m. Zatím víme, že oproti loňsku je rychlostně připravena dobře, ale dokud neodběhne jednu pětku v pořádné kokurenci, nebudeme vědět na 100 %, na čem jsme.

Fotografie převzata z www.atletika.cz


18. 5. 2014

První závody

Máme za sebou první závody na dráze, které bohužel poznamenalo počasí. Ale už před týdnem startovala Kristiina na mistrovství Finska v krosu. Ač ji ještě trápily dozvuky kašle a rýmy, doběhla druhá. Závod vyhrála bez problémů Sandra Eriksson, takže žádné překvapení. Petr si zkusil 1500 m na VC Olomouce a byl z toho sice osobák 3:58,27, ale očekávání byla ještě o nějakou sekundu níže. 

Včera Kristiina startovala společně s Petrem na extralize v Kladně. Petr doběhl druhý na 5000 m v novém osobním rekordu 14:38,04, když podlehl jen slovenskému reprezentantovi Jozefu Urbanovi závodícímu v dresu Vítkovic. Vzhledem k tomu, že týden netrénoval pro nachlazení, je to dobrý výsledek. Kristiina naopak už pomalu dohání zameškaný trénink a extraligu jsme brali jako test, kde startovala na dvou tratích. Dopoledne vyhrála 800 m v solidním čase 2:09,56 a poté skončila odpoledne druhá na 1500 m výkonem 4:27,08, když v chladném a deštivém počasí odtáhla soupeřkám celou druhou polovinu tratě, ač byly domluveny na pravidelném střídání, a o vítězství přišla až v závěrečném finiši. Nikos měl startovat v dresu Sparty v Táboře, kde probíhalo jedno z kol I. ligy. Bohužel nebyl nějakým nedopatřením zařazen do běhu a cestoval do Tábora zbytečně. Bára si vedla dobře v Břeclavi, kde v dresu Opavy vyhrála bez problémů běh na 5000 m v novém osobní rekordu 18:11,38 a po dvou hodinách 1500 m v čase 4:54,75.  V Břeclavi bylo ještě chladněji než na Kladně a vzhledem k tomu, že si obě disciplíny odtáhla, je to také slušný výsledek. Poslední členka skupiny Míša Šaršonová už trénuje pravidelně a pomaloučku se po dlouhodobém zranění dostává do tempa. 


4. 5. 2014

Když přijde nemoc...

První tempové tréninky na dráze se sice vydařily, ale nepřálo počasí. Všechny jsme odběhali v bouřce a dešti, a bylo jedno jestli jeden týden jsme šli systém úterý - pátek a druhý týden pondělí - čtvrtek. Prostě ráno vedro, slunce, v podvečer, čase našich tréninků, se ženili nad Juliskou všichni čerti.  Výsledek - Kristiina od pondělka neběhá, Petra trochu zlobí achillovka. Suma sumárum to znamená, že nás minula mistrovská desítka, která byla velmi rychlá a Lucka Sekanová zaběhla vynikající osobák a splnila limit na ME v Curychu. Gratulujeme. A kdy začneme závodit my, je nyní otázka. Navíc bude chybět pár tréninků. Naopak bez problémů jsou "mladí". Nikos v úterý závodil za školu a v sobotu běžel první závod - pětku na mítinku Chodovská tretra v Chodově u Karlových Varů. Skončil druhý výkonem 16:10,22, tedy těsne za osobním rekordem. I Bára přestála tréninky zatím bez větších problémů, pominu-li bolavé svaly. 


20. 4. 2014

Vzpomínka na soustředění v Resii (Reschii) 


18. 4. 2014

Návrat z Resie

Dnes jsme skončili VT v italské Resii a po dlouhé cestě zpět jsme zpět v Praze. Za prodloužení cesty mohla havárie těžká havárie na obchvatu Mnichova, což znamenalo při Velkém pátku zdržení přes dvě hodiny a jízdu poskoky a potom jízda v průtrži mračen, opět rychlostí šneka, která nám otravovala život pomalu až k Regensbergu. Nicméně nakonec jsme dojeli. Plány? Nyní bude Kristiina i Petr lehce poklusávat. V pondělí startuje Petr na silniční desítce ve Švýcarsku, Kristiina začne trénovat v úterý a bude pokračovat v přípravě na dráhovou sezonu. Celkově soustředění splnilo účel a tréninkový plán se takřka podařilo naplnit. 

Nikos a Bára také hlásí ze soustředění v Jeseníkách také, že je vše OK. A na závěr vzpomínka na Resii - jezero v celé své kráse, po obvodu 15,2 km, tady nabíhali K + P většinu kilometrů a na druhém snímku na stadionu v Malsu.


16. 4. 2014

Pohled do tréninkové kuchyně

Soustředění v Resii se blíží k závěru, tréninkový plán se stále daří rámcově plnit. Nikos a Bára jsou na VT v Jeseníkách a ani oni nezahálejí a pod dohledem Honzy Škrabala, dřívějšího Bářina trenéra (připravoval mj. i Jakuba Holušu) také tvrdě makají. Aby to nebylo tak fádní, slíbený pohled do naší tréninkové kuchyně.


8. 4. 2014

Trénovat, trénovat, trénovat ....

Parafráze známého výroku v titulku vystihuje plně náplň VT v Resii, který se pomalu láme do druhé poloviny. Počasí stále přeje, jen trochu zlobí vítr - fouká kdy by neměl a když může vát, je bezvětří. Třikrát fučel na úseky silný proťák, třikrát bylo další den bezvětří. Ale jinak spokojenost, trénink běží podle plánu a na fotkách vidíte jak makáme, makáme, makáme ...


30. 3. 2014

Nový článek o laktátové křivce

Do sekce obecná metodika tréninku jsem přidal nový článek - povídání o laktátové křivce. Přímý odkaz zde.


29. 3. 2014

Resia a MČR v krosu

Skupina se rozdělila na dvě části. S Kristiinou a Petrem jsme se přesunuli do italské Resie, kde na soustředění míníme naběhat nezbytné kilometry pro letní sezonu. Společně s námi se tu ještě připravuje Diana Mezuliániková. Nadmořská výška 1500 m, na našich běžeckých cestách místy leží sníh, ale dá se to. Navíc zatím přeje počasí. První dny stejně absolvujeme lehčí tréninky, ten ostrý začne s pondělkem.

Nikos s Bárou startovali v Bělé nad Radbuzou na mistrovství republiky v krosu. Nikos obsadil v kategorii juniorů 14. místo, když nepodal 100 % výkon pro svalové problémy. Bára doběhla mezi ženami na hezkém sedmém místě.

Výsledky krosu 

A čerstvé foto od Lago di Resia.


26. 3. 2014

Máme po prvních testech

Po odpočinku po halové sezoně následoval krátký desetidenní trénink a testy - laktátová křivka. Jako vždy 5x 2 km, pauza 2 min, stupňované tempo. Naštěstí přálo počasí, které se v neděli pěkně pokazilo. Bylo sice trochu chladněji, ale 12° odpovídá období. Nyní se program tréninkové skupiny rozdělí. Kristiina s Petrem absolvují třítýdenní soustředění v Resii, kde budou stejně jako vloni ve vyšší nadmořské výšce nabíhat kilometry okolo Lago di Resia. Nikos s Bárou zůstávají doma a o víkendu poběží MČR v krosu a pak pojedou na desetidenní soustředění do Jeseníků. 


23. 2. 2014

Příjemné loučení s halovou sezonou

Kristiina startovala dnes a včera na mistrovství Finska v Rovaniemi a získala double na 1500 m a 3000 m. V obou případech před Oonou Kettunen. Sobotní patnáctku vyhrála za 4:20,58, dnešní trojku za 9:16,24.

Nikos startoval na juniorském mistrovství ČR v Praze, pořádaném tradičně v hale ve Stromovce. Včerejší trojku nedoběhl, dneska skončil na 1500 m sedmý v novém osobním rekordu 4:08,75.

Letošní halová sezona se vydařila. Především Kristiina opět výkonnostně poskočila a zařadila se mezi evropskou elitu. Limit na HMS světa jí unikl o 0,14 s. Osobní rekordy si překonal Nikos i Bára.

Po halové sezoně bude následovat tradiční týden volna a poté zahájíme přípravu na léto.


17. 2.  2014

Jak si Kristiina doběhla pro titul


17. 2. 2014

Mistrovství ČR v hale - titul a nový osobní rekord

Na halovém mistráku nakonec Kristiina neobhajovala double, ale soustředili jsme se, po dohodě s Lenkou Masnou, že by si pomohly v tempu, jen na závod na 1500 m. Plánované tempo nevyšlo, ale i tak z toho byl titul a nový osobák 4:15,13. Osobní rekord si zaběhla už v sobotu i Bára, která skončila na trojce čtvrtá česem 10:04,87. K tomu v neděli přidala páté místo na 1500 m výkonem 4:41,14. Mistrák nevyšel Nikosovi, který doběhl na trojku jedenáctý. 

Kristiina ještě absolvuje příští týden mistrovství Finska, pro Báru halová sezona skončila. Nikose čeká pro změnu juniorský mistrák. 


11. 2. 2014

Skvělý výsledek Kristiiny v Eaubonne

Konečně se Kristiina dostala do závodu a výsledkem byl čas 9:02,14, což je pouhých 14 setin za limitem na HMS v Sopotech.  Zcela to nechalo zapomenout na nepovedený závod v Linci a potvrdil, že Kristiina pomalu vstupuje mezi evropské elitní vytrvalkyně. 

A tady je odkaz na výsledky: bases.athle.com/asp.net/liste.aspx


10. 2. 2014

Kros série IAAF v Diekirchu

Nikos a Bára startovali v neděli v Lucembursku v závodě krosové série IAAF v Diekirchu.  V těžkých podmínkách blátivé trati doběhl Nikos v juniorech na druhém místě, Bára byla v elitní kategorii žen jedenáctá. 


2. 2. 2014

Přebor Prahy

Na přeboru Prahy startoval Nikos a Bára a oba si vedli dobře. Nikos v sobotu vyhrál běh na 1500 m v novém osobním rekordu 4:11,08 a dnes doběhl třetí v závodě na 3000 m, opět v novém osobním rekordu 8:55,98. Bára skončila dvakrát druhá, vždy s výkony blízkými osobním rekordům, na 1500 m to byl čas 4:42,06 a na 3000 m 10:23,73 min.


1.2. 2014 

Úvahy o technice běhu

Začtěte se do nového pojednání o technice běhu, které najdete v sekci Běh - jak.


1. 2. 2014

Kristiina zaběhla nový halový PB na 3000 m

Ve čtvrtek 30. 1. běžela Kristiina závod na 3000 m v Linci, který měl ukázat její skutečnou výkonost, ale k tomu je třeba, aby se sešly všechny pozitivní okolnosti, což se ten večer nestalo. Z Vídně si přivezla střevní virozu, ve vlastním závodě pacemaker netrefil tempo a na první dvoustovce byla -5 s oproti rozpisu. Prostě den blbec, přesto si vylepšila osobní halový rekord časem 9:25,1 o téměř 10 s.

Dnes a zítra startují  na přeboru Prahy Nikos a Bára. 

A ještě odkaz na záznam osmistovky Kristiiny na VZ na Strahově.


29. 1. 2014 Premiéra s osobními rekordy

Letošní premiéru v běhu na 1500 m si odbyl Nikos v neděli v Bratislavě. V druhém běhu obsadil druhé místo v novém osobním rekordu 4:12,26. Včera ve Vídni si zaběhla osobní rekord i Kristiina časem 4:17,09, což je jedenáctý nejrychlejší čas české halové historie na této trati.  


24. 1. 2014 Druhý test před prvním ostrým startem v neděli a v úterý

Dnešních veřejných závodů na Strahově jsme využili ke startu na kratších tratích a rozzávodění. Kristiina vyhrála běh na 800 m časem 2:10,25 a zanedlouho si otestovala ještě rychlost na trati 400 m. I tuto traťpřekvapivě vyhrála časem 58,74 s. Také Nikos svůj běh vyhrál časem 2:02,39. Do třetice pozadu nezůstala ani Bára, která vyhrála druhý běh na 800 m časem 2:19,23 a poloviční trať zaběhla za 63,87. Nikose čeká nyní první ostrý start v běhu na 1500 m v neděli v Bratislavě na Elán Mítingu, Kristiina si odbude ostrou premiéru v úterý ve Vídni, kde poběží 1500 m. 


9. 1. 2014 Test a dva tituly z halového akademického mistrovství ČR

Ostrý test v rámci akademického mistrovství ČR splnil naše očekávání. Kristiina vyhrála obě disciplíny, na 800 m zaběhla čas 2:15,49, po 12 minutách nastoupila k běhu na 1500 m a vyhrála ho časem 4:26,12, což je její nový halový osobák. Nyní budeme ještě trénovat a připravovat se na první ostrý závod ve Vídni na 1500 m, kde ji čekají kvalitní soupeřky a mohla by si v souboji s nimi zaběhnout slušný čas. V jednání je start na 3000 m ve Francii, v rámci francouzského halového okruhu v Eaubonne.

Ostatní zatím ještě trénují a první start je čeká.    


4. 1. 2014 První halové tréninky

Máme za sebou první tréninky v hale na Strahově. Ta ve Stromovce je po povodni stále v rekonstrukci, a tak se ve stařičké nafukovačce na Strahově schází celá atletická rodina a někdy je tam doopravdy husto. V pondělí čeká Kristiinu první ostřejší test - na halovém akdemickém mistroství ČR poběží 800 a 1500 m. Petr je již po operaci v pořádku, návrat trochu zbrzdila viróza, ale pomalu se rozbíhá.  Nikos si premiéru odbude později na veřejkách. První ostrý závod chystáme ve Vídni 28. 1.  na 1500 m. Nezbývá než si přát, aby hlavně vydrželo zdraví, pak je třeba trochu štěstí a samozřejmě pracovitosti, ale jak říkal přítel starý pan doktor Machek, bez trošky toho po..... štěstí se člověk ani nenarodí. Když bude štěstí a vydržíme zdraví a trénovat, mělo by se to na výsledcích projevit.  


29. 12. 2013 PF 2014

Šťastný, úspěšný a pohodový rok 2014 všem.


17. 12. 2013 Testy

Tak smolný rok 2013 se blíží ke konci. Máme za sebou druhý test laktátové křivky, což obnáší 5x 2 km, každá dvojka o 30 vteřin rychleji než předchozí. Přestávky dvě minuty. A protože přálo v pondělí počasí, absolvovali jsme test venku, ve Stromovce. Zastávám názor, že pokud trénujeme venku, tak testovat se má ve stejných podmínkách. Jen jednou jsme od této zásady museli ustoupit, to když napadlo 10 cm sněhu a byla z toho břečka, ve které nešlo chodit, natož běhat. Jde totiž o to, že venkovní teplota ovlivňuje výkon a pokud bychom test šli v hale, v ideálních teplotních podmínkách, musíme stejně dělat korekci. Jinak se běhá při 20 °C , jinak při teplotách okolo nuly. Proto preferuji, pokud to podmínky dovolí, testování za stejných podmínek.  Tentokráte sníh nenapadl, bylo sucho, teplota lehce nad nulou, tak nebyl problém test provést venku. A výsledky: spokojenost.

Příští týden zahájíme trénink v hale, začíná se tedy lámat chleba, protože nyní přijdou tréninky, které rozhodnou o tom, jaké budou výsledky. Jen je smutné, že v Praze je nyní k dispozici jen jediná hala - trvale provizorní nafukovačka na Strahově. Bohužel hala ve Stromovce není po povodni stále opravena.  


7 . 12. 2013 VT Štrbské pleso

V listopadu proběhlo tradiční soustředění na Štrbském plese. Počasí nebývale přálo, a tak se podařilo náročný plán splnit téměř celý.  Po návratu do Prahy a reaklimatizaci navázal již tempový trénink. Před vánoci absolvuje celá skupiny opakovaný test pro určení laktátové křivky. Uvidíme, zdali došlo opět k posunu, byť poslední dny počasí příliš tréninku nepřálo. Závěrem pár fotek z VT.


24. 10. 2013 Testy

V úterý absolvovala celá skupina test laktátové křivky. Standardně ve Stromovce, okruh 2 km, všichni 5x stupňovaným tempem. Láktát odebíráme z ušního lalůčku po doběhu v rámci přestávky, která činí 2 min. Počasí bylo nadmíru příjemné, vpravdě spíše pomalu letní než říjnové. Sucho, teplota šplhala ke 20 °C. Výsledky vyšly podle očekávání, takže příprava probíhá podle plánu. Testů se zúčastnila i nová členka naší skupiny Barbora Blahůtová z AC Olymp Brno, která přišla do Prahy studovat VŠ. Bára je medailistkou z MČR juniorů a členkou širšího reprezentačního juniorského výběru.

Po testech nyní bude následovat tradiční výcvikový tábor na Štrbském Plese, kde je na programu rozvoj vytrvalosti.  


29. 9. 2013 Malá satisfakce a nový článek

MČR v silničním běhu na 10 km - tradiční Běchovice, jsou za námi. Počasí stejně jako vloni přálo a výsledkem byly velmi rychlé časy. Pro mne je potěšitelné, že na třetím místě v hlavní kategorii doběhl Petr ve výborném čase 30:39. Tento výsledek, společně s dvěma medailemi z šampionátu 22 je malou satisfakcí a odměnou za promarněnou první polovinou sezony. Samozřejmě, jarní část sezony byla výrazně ovlivněna dlouhou léčbou zranění, ale o to více to štve, protože jsme dlouho neznali správnou diagnózu a vlastně se začalo závodit bez zimní přípravy. Pro mě je to potvrzení, že model tréninku, který uplatňuji, je správný. Navíc v juniorech doběhl Nikos na třináctém místě v čase 36:06. Je vidět, že v letošním roce si vytvořil dobrý základ, sesbíral závodnické zkušenosti a příští rok by mohl také více mluvit do výsledků na čelných místech v juniorské kategorii. 

Když bilancuji letošní rok, vyšlo to vcelku dobře, až na onu pomyslnou třešničku na dortu, kterou byla účast na velké evropské soutěži. Kristiina měla nominaci jistou, ale start jí znemožnilo zranění. Petr zase laboroval se zraněním celou zimu. Nezbývá než doufat, že příští rok bude po této stránce úspěšnější. Pozitivem je, že všichni si zaběhli osobní rekordy nejen na hlavních tratích a pořád máme rezervy v tréninku a je tedy co zlepšovat. 

Do obecné metodiky tréninku jsem přidal článek o funkčním zátěžovém testu, tak koho to zajímá, na něj mrkněte.

1. 9. 2013 MČR do 22 let

Na dvaadvacítkách startoval jen Petr Holánek, který potvrdil vzestup formy i výkonnosti a vybojoval dvě stříbrné medaile. V sobotu na pětce v novém osobáku 14:48,84 min. a v neděli na steeple, opět v osobáku 9:10, 66. V obou případech podlehl těsně Tomáši Jašovi. Po těch perepetiích, které se protáhly až do jara, se nakonec dopracoval na velmi slušnou výkonnost a zabydlel se v české špičce, což znamená, že nyní je v tabulkách v těchto disciplínách do 10. místa. Všechny výkony jsou nové osobní rekordy. Na pětku a trojku jde o posun velmi výrazný.

Nyní nás čeká ještě start na Běchovicích, tedy MČR v silničním běhu na konci záři, Petr již poběží v hlavní kategorii a Nikos v juniorech. Kristiina pokračuje v tréninku a pomalounku zvyšujeme zatížení. Smolařem je Míša, která stále není 100 % v pořádku. Po Běchovicích bude chvilka odpočinku a potom již zahájíme trénink na další rok.

3. 8. 2013 - Vstupujeme do druhé poloviny sezony

Kristiina začala včera zkusmo klusat. Petr konečně souvisle potrénoval v červenci na soustředění a včera si zaběhl nový osobní rekord na 3000 m 8:32,81 na závodech v německém Neustadtu. Snad definitivně prolomil smolnou sezonu, kdy kvůli nesprávně diagnostikovanému zranění začal v podstatě trénovat až v dubnu. Nedostatečná příprava se pak projevila ve úvodních výkonech, které určitě neodpovídaly našim představám při vstupu do sezony vloni na podzim. Tak se vše obrací k lepšímu. Nikos trénuje, závodit začne v Domažlicích 17. 8., kde oba společně s Petrem nastoupí na 1500 m. Míša pilně chodí na rehabiltitaci a už nyní je zřejmé, že u ní je v tahu celý letošní rok. Skutečně ten rok 2013 zatím není příliš radostný.

9. 7. 2013 - Regenerační procedury ve zkratce

Do sekce Regenerace a výživa jsem přidal stručný přehled běžně dostupných regeneračních procedur, jejich indikací a aplikací.

23. 6. 2013 - Zakleté mistráky

Do Jablonce na juniorské M ČR jsem odjížděl ráno s dobrým pocitem, podpořeným Nikosovými kvalitními tréninky. Bohužel, pocit vydržel jen do první rovinky rozcvičení, při níž si zvrtl kotník. K závodu sice nastoupil, ale od třetího kola mu noha ztuhla a bolestivému stavu odpovídal i výkon. V závěru se ještě Nikos vypjal k mohutnému finiši, což jen ukázalo, že natrénováno bylo, ale hlavní soupeři již byli dávno v cíli. Po závodě noha bolela, takže uvidíme, co se z toho vyklube zítra.

Bilance první poloviny sezony je tedy radostně smutná. Všechno bylo v pořádku, výkonnost rostla, ale dostoupat na vrchol se nepodařilo. Vyladěno bylo dobře, ale zranění přišla v nejméně vhodnou chvíli, nečekaně, bez předchozích signálů jako blesk z čistého nebe. A tak nezbývá veřit, že ten kopec smůly jsme si letos vybrali na hodně dlouho dopředu.

18. 6. 2013 - Jak se hroutí jeden sen

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, se říká. Nám se to bohužel vyplnilo. Na jedné z televizních stanic běží či běžel pořad Jak se staví sen. Nám se v neděli při mistrovství České republiky zhroutil. Ale po pořádku. Ve středu se stala Kristiina akademickou mistryní ČR v běhu na 3000 m. Závod šla v rámci tréninku a tomu odpovídal i čas. Vše jsme směřovali především k M ČR a ME družstev v Dublinu. V neděli v Táboře nastoupila na trať 5000 m a zahájila odvážně. První kilometr 3:07, dvojka za 6:20. Pak ji však začala bolet klenba, závod však nevzdala. Touha po prvním dospělém titulu byla velká, zvláště když běžela i přes tento hendikep na čele s velkým náskokem. Bohužel v cílové rovince ucítila v noze prasknutí, přesto doskákala na první místě v novém osobním rekordu 16:42,0. Jenže za cílem se již na nohu nemohla postavit. Včerejší vyšetření v ÚVN potvrdilo předběžnou diagnózu - parciální rupturu plantární aponeurosy. Zisk titulu je vykoupen minimálně pěti týdny klidu a bohužel tak přišla nejen o start na ME družstev v Dublinu, ale i na ME do 22 let v Tampere. Ale není všem dnům konec a Kristiina neřekla ještě svoje poslední slovo. Per aspera ad astra, jak říkají latiníci, tak to snad bude platit i pro nás.  

Petr běžel nejhorší letošní steeple, od kilometru nemohl dýchat a ani náběhy na překy nebyly zrovna ideální. Nicméně i tak doběhl na 11. místě. Míša nestartovala, stále nemá naběháno tolik, aby mělo smysl závodit.

Nikose čeká mistrák tento víkend v Jablonci. Junioři vyběhnou na pětku v neděli ráno.

9. 6. 2013 - Úvod je za námi

Úvodní fázi letošní sezony jsme zakončili včera účastí na mítinku v Regensburgu. Kristiina obsadila čtvrté místo v běhu na 1500 m v novém osobním rekordu 4:21,03. Pacemaker - tedy nevím, jak by byl ženský rod - třeba zkusím pacemakerkyně - rozběhla závod příliš rychle, na první čtvrtce byla místo za 68" za 62", Kristiina probíhala 64,6. Sice laik řekne třiapůl vteřinky, to nemůže být žádný rozdíl, ale je a velký. Přesto z toho bylo potvrzení dalšího vzestupu výkonnosti i na kratších tratích, což je dobré z pohledu perspektivy dalšího výkonnostního vývoje. Obdobně čtvrtá doběhla Kristiina i na extraligovém mítniku Praga Academica, který se konal 5.6. v Praze na Strahově. Výsledný čas 2:08,47 je také osobák a pozitivní posun v oblasti tempové rychlosti. Nyní nás čeká M ČR v Táboře o příštím víkendu a poté závěrečné soustředění před ME 22letých v Tampere.

Nikos si poprvé zkusil 5000 m při druhém kole I. ligy v Třebíčí a v dresu Sparty vybojoval páté místo v ustavujícím osobním rekordu 16:09,27 min., kterým se zařadil na 5. místo v letošních českých tabulkách mezi juniory. Dalším startem bude M ČR juniorů v Jablonci za 14 dní.

Petr Holánek a Míša Šaršonová dohánějí zpoždění po zranění a tvrdě trénují, aby byli připraveni na druhou polovinu sezony. Petr se představí na M ČR v Táboře, pro Míšu je to ještě příliš brzy. 

Závody Kristiini v Praze a v Regensburgu můžete zhlédnout na odkazech níže. Na fotografiích Kristiina při závodu v Regensburgu. Vedle jsou fota Lenky Masné, která tu vyhrála půlku v čase 2:01,51, což znamená, že jí o setinu unikl limity pro MS v Moskvě a Sylvy Škabrahové, která tu splnila limit pro start na ME 22letých.

http://www.youtube.com/watch?v=Pa31b2yqwuo&feature=youtu.be&noredirect=1

http://www.leichtathletik.tv/v/maria-dietz-auf-dem-weg-nach-donetsk

  

 


 

1. 6. 2013 - Kristiina nakročila do Evropy

Další starty přinesly zajímavé výsledky. Kristiina a Petr závodili 18. května na prvním kole extraligy v Kladně. Kristiina byla na 5000 m o tři setinky druhá v čase 16:51,25. Tento čas znamená splnění entry limitu na ME do 22 lety a jistotu startu i v běhu na 5000 m. Na Petrovi je bohužel znát více než čtyrměsíční výpadek. Na steeple mu došly síly, nakonec doběhl devátý v čase 9:38,07. Nikos startoval v I. lize v Táboře a na 1500 m skončil 13. za 4:17,24. Týden poté oba startovali na přeboru Prahy na trojce. Petr vyhrál časem 8:59,02, Nikos byl čtvrtý za 9:19,00.

To nejlepší však nakonec, včera běžela Kristiina v německém Dessau na mítinku Anhalt 2013 a v běhu na 3000 m obsadila páté místo v novém osobním rekordu 9:13,28. Tímto časem se přiblížila evropské úrovni. Ale k jejímu definitivnímu dosažení nás čeká ještě hodně práce.

A zdeje k zhlédnutí video ze závodu: www.leichtathletik.tv/v/maren-kock-von-der-spitze-weg

 


12. 5. 2013 - Kristiina vyhrála mistrovství Finska v krosu v kategorii do 22 let

Na další závody se Kristiina vydala do rodného Finska, kde ji čekal start na Mistrovství Finska v krosu, v němž startovala za svůj finský klub Lahden Ahkera z Lahti. Kategorii do 22 let vyhrála a získala tak mistrovský titul.

Záznam ze závodu můžete zhlédnout zde. Kategorie žen do 22 let začíná cca od 31 minuty.

arenan.yle.fi/tv/1883092


8. 5. 2013 - Novinky v sekci Učte se od  nejlepších

Ani další sekce nenechávám spát a přidal jsem dva zajímavé články do sekce Učte se od nejlepších pro inspiraci i poučení.


4. 5. 2013 - A je to! Kristiina splnila limit pro ME 22

M ČR v běhu na 10 km bylo prvním ostrým startem, který měl ukázat, zda zvolená varianta sezóny je správná. Do Domažlic jsme jeli s jediným cílem - splnit limit na ME 22letých v Tampere, abychom se zbavili starostí s naháněním limitu v průběhu krátkého nominačního období. Sice po sobotním návratu ze soustředění to byl trochu risk, jednak kvůli aklimatizaci (závod se běžel přesně v termínu největší aklimatizační deprese s nejvíce rozkolísanou výkonností), jednak přeci jenom namožený sval trochu zlobil. Naštěstí hned v pondělí nás však MUDr. Petr Krejčí st. ujistil, že nejde o zánětlivé onemocnění úponů, ale skutečně jen o přetížené svaly. Takže nastoupil Jirka Kmínek jako fyzioterapeut a na pořadu byla elektroléčba a masáže. Středeční trénink docela vyšel, byť byl náročný. Nechtěl jsem však hned na první závod výrazně ladit, forma musí přijít v červenci. Současně mě ale výsledek utvrdil, že by limit měla Kristiina splnit, ač se na závod nebudeme nijak zvlášť připravovat. To se nakonec povedlo, když požadovaný čas překonala vcelku suverénně o více než jednu minutu (35:19,37 oproti 36:30).  V mistráku ji porazila Monika Preibischová, která běžela výborně, bylo vidět, že je v laufu a výsledkem byl velmi dobrý čas 34:19,05. Třetí skončila Sekyrová, která v závěru dotahovala Kristiinu, ta ale druhé místo udržela. Nikos také běžel dobře, první desítku zaběhl ve výborném osobáku 34:29,94 a doběhl na šestém místě v juniorském mistrovském závodě. Současně tak splnil orientační výkonnostní limit pro zařazení do SCM, což byl druhý cíl naší domažlické mise.

 


26. 4. 2013 - Závěr VT

Dnes absolvujeme poslední tréninky třítýdenního soustředění. Přes drobné zdravotní problémy jsme maximalistický tréninkový plán splnili. Zítra nás čeká cesta do Česka a příští sobotu Kristiinu první důležitý závod - M ČR v běhu na 10 000 m. Je to sice brzy po návratu, ale bohužel termínová listina není postavená zrovna ideálně, a tak nezbývá než se přizpůsobit.  Snad to zvládneme dobře. Petr z