Spolek pro obnovu tělesné zdatnosti
Vytvořil:
© 2010 B.A.T. Program s.r.o.
KdeKdyJak.cz

Ibuprofen, nesteroidní antirevmatika a sport

Televizní reklama vás přesvědčuje, že jedině díky svému ibuprofenu jste stále fit a zapomenete na jakoukoli bolest. Hlavní aktérkou byla blonďatá atletka a ibuprofen nejmenované farmaceutické firmy. Stačí si však vzít prášek a jít zase běhat?
Ibuprofen, který hrál v reklamě hlavní roli, patří do skupiny nesteroidních antirevmatik – léků, které mají protizánětlivý, analgetický (proti bolesti) a často i antipyretický (proti horečce) účinek. NAS jsou široce využívána při léčbě nejen různých onemocnění pohybového ústrojí, ale také při virózách ke snížení teploty a velmi často ke snižování bolesti.
Jenže – kdo je nemocný, leží a léčí se. Jak je to však se sportovci, kteří jsou zdraví? Bolí mě po sobotním běhání svaly, vezmu si ibuprofen a jdu běhat? Nebo naopak si ho vezmu preventivně a žádnou bolest cítit nebudu? Na toto téma přinesl několik článků odborný časopis British Journal Sports Medicine a některé další. Jaké jsou jejich závěry?
NAS v čele s ibuprofenem používá poměrně pravidelně mnoho nejen vrcholových, ale i rekreačních sportovců.
Důvodem je většinou potlačení bolesti nebo léčení chronických problémů s pohybovým aparátem při současném pokračujícím tréninkovém zatížení.
Výzkumy ukázaly, že v řadě případů jednoznačně převažuje negativní efekt NAS nad jejich přínosem.
NAS mají obecně negativní dopad na gastrointestinální systém (trávicí), mohou vyvolat nebo zhoršit astma, ovlivňují funkci ledvin, vysoký TK, kardiovaskulární onemocnění.
Pokud je brán ibuporfen a další NAS jako prevence, převažují dle studií negativní dopady na zdraví - tedy převažuje působení vedlejších účinků léků.
Výzkum striktně vymezil i využití NAS při léčení různých obtíží, spjatých se sportováním.
Při akutních i chronických bolestech svalově-oporového aparátu ke lepší použít k utlumení bolesti paracetamol, který má srovnatelný analgetický efekt a méně vedlejších účinků.
NAS jsou vhodné při léčení zánětů jako je tendosynovitida (zánět obalů šlach), naražení měkkých tkání (koňar), zánětů doprovázejících artropatii a revmatické artritidě.
Naopak nevhodné jsou pro léčení chronických tendopatií (zánět šlachy) a při frakturách.
Při léčení zranění svalů je jejich použití kontroverzní.  
Dobré výsledky byly dosaženy při použití u léčení distorzí kloubů, např. kotníků, doprovázených často poraněním vazů, intraartikulární synovitidou a poškozením chrupavky.
Závěry pro trénink
Brát preventivně NAS je nesmyslné, stejně jako je brát pro utlumení bolesti. Vhodnější je využít pedagogické metody – upravit trénink. Svalová bolest signalizuje obvykle nadměrnou zátěž, která odezní do 3-5 dnů. Je vhodné zařadit více rehabilitačních procedur a lehce klusat, než užívat NAS.
Pokud je výsledkem nadměrného zatížení onemocnění šlach, úponů atd., je nezbytné diferenciálně diagnostikovat přesně onemocnění, aby užití NAS mělo smysl.
U akutních stavů jako jsou kontuze a distorze, je jejich užití většinou namístě.