KdeKdyJak.cz

Novinky ze světa sportu

5. 2. 2018

Týden od 29. 1. do 4. 2.

Pro většinu národa byla sportovní událost číslo jedna návrat Jaromíra Jágra do Kladna a jeho první zápas v kladenském dresu proti Benátkám nad Jizerou. Pikantnější o to, že v dresu Benátek nastoupil ještě o rok starší (46 let) Petr Nedvěd. Kladno vyhrálo 7:2, Jágr si připsal tři asistence, Nedvěd dával gól. Smutná vizitka českého hokeje, když jeho tón udávají dva hokejoví dědečkové. Idnes přinesla rozhovor s Kačenkou Neumannovou s titulkem Do Koreji jedu sbírat drby ze zákulisí. Dobrá práce elitní manažerky.

A teď ke skutečnému sportu. Petra Kvitová vyhrála turnaj v Petrohradu. Ve finále nedala šanci Mladenovicové a smetla ji 6:1 a 6:2. Satoranský nastřílel 19 bodů, zatím jeho nejlepší výkon na palubovce. Na MS v cyklokrosu v hlavních kategoriích 12. místa Nash i Boroš. Střbrnou medaili si veze junior Kopecký, bramborovou pak v kategorii do 23 let Ťoupalík. Roman Kreuziger dojel v závodě Kolem Valencie na 8. místě. Vyhrál Valverde. Vonnová vyhrála dva sjezdy v Ga-Pa a celkem 81 vítězstvími ve SP se blíží rekordmanu Švédu Stenmarkovi (86 vítězství). Šonka a jeho tým nezkontroloval předstih, po diskvalifikaci se v Abu Zábí vrátil na 4. místo. Nešlo o úmysl. Škoda těchle chyb, už vloni takto přišel o body, když nezkontrolovali otáčky. Arbitrážní soud CAS má jiný názor než MOV a část ruských reprezentantů očistil. MOV je přesto nechce pustit na OH. LII. Super Bowl se stal kořistí týmu Philadelphia Eagles.

Atletika měla krajské přebory a pár zahraničních startů. Holuša po změně trenérského angažmá nedoběhl v Karlsruhe trojku. Nemusel vysvětlovat, že běželi jen černí, když každý viděl statečný boj Španěla. Jen zavdal munici těm, kteří budou kritizovat jeho přechod k trenérovi Lewandowskému. Přitom jde třeba jen o reaklimatizační výkyv, podobný zažil Filip Sasínek v Ostravě. Ten navíc kombinovaný virozou. Nedělejme z jednoho nepovedeného závodu závěry, nesednout to může každému. Až bude Holuša běhat blbě celou sezonu, je to k zamyšlení, ale jeden závod nic neznamená. Skvělou formu potvrdil Filip Šnejdr, který v Praze běžel 400 m setinky nad 47 s. Roste tu elitní půlkař. A dobře běžel i Vojta Mlynář v Ostravě. Střední tratě začínají být hodně viditelné. Jen na těch dlouhých hodně kulháme. Výbornou formu potvrdili sprinteři v čele se Záleským, Maslák běžel 60 m a 200 m a už se těším na jeho čtvrtku. Navíc čtvrkaři mohou myslet na start na MS ve štafetě. Pražské přebory se pořadatelům moc nepovedli, skluzy ve startech byly velké, byť ne vždy za ně mohli. Na mistráky za 14 dní to snad bude fungovat lépe.

29. 1. 2018

Uplynulý víkend ve sportu

Největší dojem zanechal 20. grandslamový titul Rogera Federera. Dobře si na Australian Open vedl i Tomáš Berdych a Karolina Plíšková, kteří skončili ve čtvrtfinále. Pro Berdycha, který zroskotal na Federerovi úspěch, pro Plíškovou, která nedokázala přejít přes Halepovou asi trochu zklamání. Ambice měla vyšší.

Přehršel splněných limitů na halové mistrovství světa mají za sebou atleti. Největší dojem zanechal Tomáš Staněk, který se příblížil českému rekordu Remigia Machury a byl velkou hvězdou podařeného mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě. Blýskl se i Petr Svoboda, který se opět vrátil k trenérovi Luďkovi Svobodovi. Dobře běžela Simona Vrzalová, vlající na konci startovního pole zaběhla kýžený limit a časem pod 9:00 ukázala, že její výkonnost stále roste. Ovšem přesně průběh závodu znovu ukázal, kolik ještě běžcům zbývá až ke světové špičce. Tam bohužel patří pořád jen Jakub Holuša, který tou dobou pomalu končil soutředění v Austrálii.

Martina Sáblíková odcestovala do Koreji, kde chce dohnat tréninkové manko. Dobrá volba, jen aby jí vydržela záda a nebolela a neomezovala ji v tréninku. Rychlobruslařky, protože je třeba počítat i s Karolinou Erbanovou, jsou spolu se snowboardistkami naše medailové naděje (nebýt těch zad, napsal bych, že Martina je jistota).  Lyžaři Jakš a Nováková se blýskli na svěťáku 10. a 15. místem. Že by náznak lepších časů, především u Jakše? Bylo by to příjemné. Biatlonové béčko startovalo na ME, Krupčík získal jedno stříbro na 20 km, pak už to bylo nedá se říci slabší, ale odpovídající. Na OH bude zajímavé sledovat, jestli se některý z našich na medaili urve. Povést by se to mohlo Vítkové anebo Moravcovi, ale i jiní mohou příjmeně překvapit.

Jarda Jágr je volný hráč. Už to vyšlo oficiálně. A co dál. V NHL už asi pro letošek skončil, takže Kladno se může těšit na posilu. Diskuse o tom, jestli si touhle nepovedou sezonou pokazil renomé jsou zcela irelevantní. To co dokázal, nemůže nic vymazat. Navíc sám vždy říkal, že bez hokeje neumí žít, naplňuje jen svoje slova. Někdy si představuji, že stoletého Jágra, kerý se při chůzi sotva udrží na nohou, přinesou na střídačku Kladna, otevřou dvířka a on vyjede na led. Tam ožije, pokroucené nožičky, shrbený, o hokejku se bude už víc opírat než s ní hrát, na puk bude sotva vidět, ale bude uhánět k soupeřově brance, co mu dech bude stačit. A dokud bude schopen dojet k soupeřově brance, z ledu ho nedostanou. Legenda, jak má být.