Spolek pro obnovu tělesné zdatnosti
Vytvořil:
© 2010 B.A.T. Program s.r.o.
KdeKdyJak.cz

Atletický fanda

12. 6. 2019

Zlepšení Hejnové, dobrá půlka v Bydhošti

Neuplynulo ani pár dní a Zuzka Hejnová vylepšila svoje letošní maximum v Římě na 54,82 ve finále DL v Římě, kde doběhla na výborném místě. V polské Bydhošti si v dnešním večeru vedli dobře půlkaři. Diana Mezulianiková doběhla druhá v letošním maximu 2:01,91. Na konci programu se potom blýskli Lukáš Hodboď, který skončil v čase 1:46,86 šestý, Filip Sasínek sedmý výkonem 1:46,98. Pro oba je to samozřejmě SB. Vyhrál Adam Kszczot časem 1:45,14. Marcin Lewandowski doběhl těsně před kluky za 1:46,62.

Včera běžela v Turku na Paavo Nurmi Games 1500 m Kristiina Mäki za 4:10,35, což stačilo na 6. místo. Filip Šnejdr byl na půlce čtvrtý výkonem 1:47,58. V Praze se konal tradiční mítink Praga Academica. Tentokráte trochu připomínal pouťák, kterému kralovaly výkony Markéty Červenkové, která se připravuje pod vedením Petra Stehlíka a výrazně si zlepšila PB na 17,70 m. Lada Vondrová příjemně naladila atletické fanoušky výkonem na  400 m př. 56,81 s. 


6. 6. 2019

Počet limitářů na svět utěšeně roste

Uplynulé dny byly na domácí půdě ve znamení Memoriálu Josefa Odložila. Napjatě bylo očekáváno především představení oštěpařů, Tomáše Staňka, Zuzky Hejnové a Jakuba Holuši. Právě Jakub byl hlavní tváří závodu. Běžel statečně, ale únava z hrubé přípravy v Keni, kde doháněl manko ppo zranění, vykonala své. Nakonec byl nejlepší z českých reprezentantů Honza Friš. Filip Sasínek odstoupil po 700 m. I na něm se projevila únava, v sobotu absolvoval závod v Polsku, cesta do Polska, zpět do Hodonína, odtud do Prahy v tomhle počasí - to vše udělalo své. I mladé tělo potřebuje občas vysadit a regenerovat. Oštěpaři očekávání naplnili, Jakub Vadlejch přehodil 85 m, vyhrál a splnil limit pro MS. Víťovi Veselému moc do limitu nechybělo, škoda, že ho začala zlobit achillovka. Také Tomáš Staněk může být spokojen s výkonem za 21 m. Asi s nějvětším napětím se očekával start Zuzky Hejnové, která vyhrála v čase pár setinek na 55 s. Je pravda, že do sezony takto skvěle už dlouho nevstoupila a určitě bude její výkonnost nadále stoupat. Otázka je, zdali se vrátí k časů na úrovni 53 sekund a lepších. Sama hlásí, že ji v přípravě nic neomezuje, takže se nechme překvapit. Další závody napoví. Ve druhém sledu byly očekávány výsledky Pavla Masláka, ten s časem přes 46,5 určitě spokojen nebyl. Naopak o pár setinek zaostavší junior Krsek prokazál svoje kvality. Z juniorů se zlepšil i David Ryba a až nebude spát na startu a trochu ještě zapracuje na technice, lze od něj očekávat brzký výkon pod 14 sekund. Jen o dvě setiny za ním zaostal i Brož, po kterého je hlavní tratí 400 m plotů, takže zrychlení na podpůrné trati vždy potěší. Dobře si vedl i Víťa Müller na čtvrtce plotů a slušně běžela Diana Mezulianiková půlku. Čas lehce přes 2:02 je dobrý vstup do sezony a předpoklad pro kvalitní 1500 m. Za ní se zlepšily Vendula Hluchá a hlavně dlouho mírně stagnující Renča Vocásková. Vendy splnila limit na U23, Renča pojede na světovou Univerziádu. V dálce se snad po nepovedené hale začíná nacházet Radek Juška. Do osmi metrů mu sice ještě dva decimetry chybí, ale už se trefuje na prkno a určitě se posune. 

Limit na MS splnila i kladivářka Kateřina Šafránková a jejímu trenérovi Dušanu Královi a koneckonců i jí, určitě spadl velký kámen ze srdce. Na úvod sezony měli dobré starty běžci. Kristiina Mäki běžela dva závody v Číně. První jí nevyšel podle představ i když forma byla famozní, je příroda holt někdy proti. Za to ve druhém zaběhla slibný čas pod 4:10. Třetí start v Lahti jí asi moc nepotěšil a s časem přes 4:14 a se 4. místem asi spokojena nebyla. Druhou mílařskou, s časem těsně nad 4:10 je právě Diana. Naše v hale nejlepší běžkyně, Simona Vrzalová, doléčuje zranění plantární fascie a zahájí sezonu později. Z kluků si stejně jako vloni vedou dobře půlkaři. V Gliwici běžel výborně Filip Sasínek, těsně za ním doběhl Lukáš Hodboď - 1:47,25 a 1:47,29. A to Lukáš podle slov svého trenéra se ve specce zatím dostal na 300 m úseky.  Až vyběhne v plné formě, určitě se bude na co těšit, stejně jako u Filipa Sasínka. Nelze opomenout zlepšení Tomáše Vystrka a uvidíme kam se posune Filip Šnejdr.

Ve funkci šéftrenéra oznámil svůj konec Tomáš Dvořák. Pro někoho překvapivý krok, pro jiné spíše očekávaný. Co k tomu říci krátce. Těžko se bude hledat nástupce, to je první jistá věc. Pár osobností je, ale ty do toho s nějvětší pravděpodobností nepůjdou. Pak bude muset svaz vybrat buď někoho z výběrového řízení, což asi spíše bude druhá liga, nebo zkusit experiment a sáhnout po manažerovi se znalostmi z atletiky. To může být nakonec možná dobrá cesta. Na druhou stranu jít po oTomášovi do funkce bude těžké, byl nesmírně pracovitý a v závěru v podstatě autoritativní. Společné jednání sekcí se postupně rozpadlo na jednání po sekcích, ta se poté stala jeho monologem. Nutno však upřímně přiznat, perfektně a fundovaně připraveným. To se mnohým nelíbilo. Dvořka rozumí všemu se neslo, jenže on se skutečně naučil mnoho, a když projdu třeba všechna ta jeho vyjádření, tolik diskutovaná mezi atlety a trenéry (pro server bezfrází či jak se to jmenuje, či pro Veselovského na TV Seznam), tak z nich čiší jednak skepse, bohužel oprávněná a jednak řadu věcí pojmenoval přesně, byť se to zdá tvrdé a hlavně dnes se to nenosí - upřímně kritizovat. V mnohém s ním souhlasím. Prostě je fakt, že současná generace, jak řekl jednou, až na čestné výjimky, ty koule doopravdy nemá, a nejen na víceboj. Bára se nebude zlobit, ale ta už k té nastupující generaci nepatří. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že i k ttěm "koulím" musí člověk dospět. Nebyl bych tedy tak skeptický, pár dobrých mladých se tam rýsuje. Kromě toho jsem měl někdy pocit, že si tu svoji "neoblibu" v poslední době přímo sadomachosticky užíval. Ale možná to byla jen obranná reakce. Toliko stručně k tématu, jsem zvědav kdo po něm přijde a jak se s touto pozicí a vším okolo vyrovná. V každém případě je třeba Tomášovi s veškerou úctou poděkovat a jak tomu v této zemi bývá zvykem, jeho práci na tomto postu oceníme až časem.


26. 5. 2019

Famozní Ogrodníková a skvělý Zemaník

V německém Offenburgu dnes vyhrála Nikola Ogrodníková oštěpařský mítink ve skvělém osobním rekordu 67,40 m. První dva pokusy přitom nemohla vůbec trefit a byly pod 60 m. Ve třetím však "trefila oštěp do vlákna" a ten doplachtil za 67 m hranici. V dalších pokusech si připsala dva křížky.

V soutěži mužů excelovali němečtí oštěpaři. Den starý WL Estonce Magnuse Kirta 89,33 m z finského Vantaa překonal Andreas Hofmann výkonem 89,40 m. Druhý skončil Berhard Seifert, který o šest centimetrů překonal taktéž 89 m. Třetí skončil Thomas Röhler s 85,47 m.

V Belgii konečně Jakub Zemaník prolomil v běhu na 5000 m hranici 14 minut a časem  13:50,67 si výrazně zlepšil týden starý osobní rekord z německého Karlsruhe. Ukončil tak dlouhé čekání českých vytrvalců na výkon pod 14 minut. 

MČR v běhu do vrchu proběhlo v sobotu Janských Lázních. Současně to byl nominační závod pro ME, které se koná začátkem července v e švýcarském Zermattu. V mužích získal titul Honza Janů před Markem Chrascinou. Třetí skončil Vít Pavlišta. V ženách dominovala Adéla Stránká před nachlazenou Pavlou Schornou a třetí Terezou Hrochovou z Plzně. V juniorech překvapil dorostenec David Bílek z Ústí nad Orlicí. Pro druhé místo, garantující účast na ME, si doběhl Borek Požár, podobně jako Pavla Schorná válčící s nachlazením. Juniorky vyhrála zcela suverénně Barbora Havlíčková. 

Dařilo se i Filipovi Sasínkovi ve středu v Bergenu, když porazil ve finiši Filipa Ingebrigtsena časem 3:41,61. V Kolíně se zaskvěla při prvním startu Barbora Špotáková, která vyhrála výkonem 63,85 m.